Koronki do Matki Bożej Szkaplerznej





Koronka Szkaplerzna do Najświętszej Maryi Panny


Kiedy czas na to pozwala – w niedzielę i święta – odmawia się (dłuższą) Koronkę. Również można odmawiać tę Koronkę 16 dnia każdego miesiąca.

Sposób odmawiania Koronki Szkaplerznej właściwej i dłuższej: Po uczynieniu znaku Krzyża świętego zwracamy się z prośbą o łaskę dobrej modlitwy do Ducha Świętego, a następnie do Pana Jezusa i Matki Najświętszej. Następnie przed każdym z kolejnych siedmiu Ojcze nasz wymieniamy jedną z tajemnic przelania Krwi przez Pana naszego Jezusa Chrystusa. Po odmówieniu Modlitwy Pańskiej – w czasie której rozmyślamy o wspomnianej tajemnicy, kierujemy modlitwę do Chrystusa Pana o łaskę uwolnienia od jednego z siedmiu grzechów głównych. Następnie wymieniamy jedną z kolejnych siedmiu tajemnic radosnych Najświętszej Maryi Panny i odmawiamy dziesięć Zdrowaś Maryjo, po których błagamy Matkę Boża o wstawiennictwo u Jej Syna, aby wyjednała nam łaskę nabycia jednej z siedmiu cnót przeciwnych wadom głównych – i otrzymania jednego z siedmiu darów Ducha Świętego. Odmawiamy modlitwę ofiarowania Koronki Najświętszej Pannie Maryi. Na koniec odmawiamy jeden raz Wierzę w Boga, trzy Zdrowaś Maryjo na uproszenie trzech cnót boskich (oraz uwielbienie łez, jakie Maryja wylała w ciągu trzech dni Męki Chrystusa) oraz jeden raz Chwała Ojcu oraz czynimy znak Krzyża Świętego.

K: Boże, wejrzyj ku wspomożeniu memu.
W: Panie, pośpiesz ku ratunkowi memu.

K: Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu.
W: Jak była na początku, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.

Hymn:
O Matko ukochana,
Dziewico wybrana,
Dawno przewidziana, Maryjo!
Módl się za nami.

Ciebie w Twej niewinności,
W łaski swej pełności,
Obrał Bóg wieczności, Maryjo!
Módl się za nami.

Tyś, Matko, nam zrodziła,
Jezusa powiła,
Bogu zawsze miła, Maryjo!
Módl się za nami.

Matko Niepokalana,
Postrachu szatana,
Uczennico Pana, Maryjo!
Módl się za nami.

Grzesznych Orędowniczko,
Niebieska dziedziczko,
Łask Boskich skarbniczko, Maryjo!
Módl się za nami.

Tyś poczęła w Miłości,
W Ducha gorącości,
Przyczyno radości! Maryjo!
Módl się za nami.

Tyś Jezusa nosiła,
Bez bólu zrodziła,
Nas smutnych zbawiła, Maryjo!
Módl się za nami.

Przy Sądzie bądź obroną,
Szkaplerza zasłoną,
Bądź w Niebie koroną! Maryjo!
Módl się za nami.

Intencja Koronki
Intencje, w jakiej ofiarowano modlitwę Koronki, (jeśli odmawiano ją wspólnie w Bractwie) podawano po hymnie na rozpoczęcie. Intencje, choć było ich wiele, dzielono na każdy dzień tygodnia.
W niedzielę Koronkę ofiarowano na chwałę Boga w Trójcy Świętej oraz Królowej Szkaplerza Świętego, za Ojca Świętego, całe duchowieństwo, za wszystkich chrześcijan, a szczególnie w intencji ojczyzny, rządzących nią, o zgodę i jedność oraz zwycięstwo nad nieprzyjaciółmi.
W poniedziałek za wszystkich zmarłych i żyjących fundatorów i dobroczyńców Bract wa, rodziców, braci i siostry, a szczególnie za przełożonych Bractwa, aby Pan Bóg im błogosławił, a po śmierci obdarzył życiem wiecznym.
We wtorek za wszystkich heretyków, schizmatyków i odstępców, aby oświeceni światłem Ducha Świętego, powrócili do Kościoła rzymskokatolickiego , a także za wszystkich wątpiących, aby oświeceni całym sercem przylgnęli do Boga i Jego Matki.
W środę za zmarłych, za których nikt się nie modli, polecając ich opiece Matki Miłosierdzia.
W czwartek na podziękowanie Bogu za wszystkie dobrodziejstwa otrzymywane od Niego z prośbą o dalsze łaski i życie wieczne po śmierci.
W piątek za wszystkich grzeszników odkładających pokutę, za nieprzyjaciół i krzywdzicieli, aby im Pan Bóg dał łaskę zaniechania zła i czasu na czynienie pokuty, jak również za konający, prosząc dla nich o żal i skruchę za grzechy, aby w łasce mogli dokończyć swoje ziemskie życie.
W sobotę za wszystkich Braci i Siostry z Bractwa Szkaplerznego, tak żyjących jak zmarłych, za więźniów, współczesnych niewolników oraz siebie samych, oddając się w macierzyńską opiekę Królowej Nieba i Ziemi.
Pragniemy ofiarować tę Koronkę na większą cześć i chwałę Boga Wszechmogącego w Trójcy Świętej Jedynego, ku czci Najświętszej Maryi Panny oraz na przebłaganie za grzechy nasze, o świętość i chwałę Kościoła katolickiego oraz wszystkich jego stanów, za papieża i biskupów, o świętość kapłanów i rodziców, za rządzących państwami, o wykorzenienie błędów i nawrócenie niewierzących, za Żydów i Muzułmanów, aby doszli do światła pełnej Prawdy, jaka jest w Chrystusie, za podzielone wspólnoty chrześcijańskie, aby zjednoczyły się wokół namiestnika Św. Piotra, za grzeszników, pokutujących i świętych, za Braci i Siostry w Szkaplerzu Świętym, za rodziców i krewnych naszych, za dobroczyńców żywych i zmarłych, za wszystkich naszych przyjaciół i nieprzyjaciół, za chorych i smutnych, za wszystkie dusze w Czyśćcu cierpiące, wreszcie za (tu wymienić intencję szczególną w jakiej modli się Bractwo tego dnia):

- za przyjaciół, dobroczyńców, żyjących i zmarłych;
- za rodziców, braci, siostry, krewnych, żyjących i zmarłych;
- za więźniów, wygnańców i prześladowanych za wiarę;
- za tułaczy, emigrantów i bezrobotnych;
- za konających;
- uproszenie pokoju, zgody, deszczu, pogody i urodzajów;
- przebaczenie grzechów ludzi i odwrócenie klęsk trzęsienia Ziemi, powodzi, huraganów, ognia, moru i wojny;
- za duszę zmarłego(ej) (imię)

Niech ta Koronka stanie się pomocą dla wszystkich – żyjących i zmarłych – w osiągnięciu łaski życia wiecznego. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Uczyń znak Krzyża Świętego mówiąc: W Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

Antyfona do Ducha Świętego: Przyjdź Duchu Święty, który doprowadziłeś wszystkie narody w różnorodności ich języków do jedności wiary, napełnij serca Twoich wiernych i zapal w nich ogień Twojej Miłości.

K: Ześlij Ducha Twego, a powstanie życie.
W: I odnowisz oblicze ziemi.

Módlmy się: Boże, który oświecasz serca Twoich wiernych światłem Ducha Świętego, daj nam w tymże duchu poznać, co jest prawe i Jego pociechą zawsze się radować. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Modlitwa do Pana Jezusa i Najświętszej Panny: Panie Jezu Chryste, zechciej mnie niegodnego grzesznika, oczyścić i przysposobić do modlitwy miłej Tobie i uczczenia Matki Twojej. Pozwól mi Cię chwalić, Panno święta. Daj mi moc przeciw Twoim i całego ludzkiego rodzaju nieprzyjaciołom. Daj mi moc pokornej modlitwy oraz łaskę gorliwego chwalenia Cię przez zasługi Twych cierpień i radości. Zlituj się więc nade mną grzesznikiem i dopomóż mi, Pani, aby tak jak Twe boleści i radości przyniosły wolność całemu światu, tak i mnie napełniły prawdziwą radością i oczyściły z wszelkiego grzechu. Módl się za mną, Panno najłaskawsza, niech radości Twe i boleści wyjednają mi odpuszczenie wszystkich moich grzechów. Święta Boża Rodzicielko, piękna jak lilia, proś Swego słodkiego Syna za mnie biednego grzesznika. Uproś mi u Syna Twego najmilszego, Matko Miłosierdzia, tę łaskę, bym ci Zasze wiernie służył, godnie Cię chwalił czystym sercem, myślą i czynem przez wszystkie dni życia mego, a tym samym zasłużył na chwalenie Boga w Trójcy Jedynego na wieki wieków. Amen.

I. Na pamiątkę Obrzezania Pana naszego Jezusa Chrystusa i pierwszego przelania Jego Krwi w ósmym dniu po narodzeniu:

Ojcze nasz…

Hymn:
Jezu świata Zbawicielu
Dusz naszych Odkupicielu
Przez Twe święte obrzezanie
Oddal od nas złe kochanie!

Módlmy się: Panie Jezu Chryste, bądź uwielbiony za Twoje bolesne obrzezanie, a przez cierpienia, jakiego wtedy doświadczyłeś, zechciej uwolnić mnie od wszelkich złych myśli, wyniszczyć pożądanie grzechu i szkodliwą dla zbawienia wiecznego grzeszną miłość. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

Na pamiątkę radości ze Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny:

(10 razy) Zdrowaś Maryjo…

Chwała Ojcu…

Hymn:
Najświętsza Matko
W niezmierzonych radościach,
Gdyś Boga w częstościach
Poczęła wnętrznościach
Daj w Bogu liczyć
Szczęśliwe godziny
Z Twojej przyczyny.

Módlmy się: Najświętsza Panno Maryjo, Matko Boga i Królowo Karmelu, najpokorniejsza ze wszystkich, proszę Cię przez tę radość niewysławioną, której doświadczyłaś w chwili Zwiastowania i poczęcia syna Bożego, przyczyń się za mną, aby nasz Pan Jezus Chrystus, przez swoje bolesne i niewinne obrzezanie, zechciał uwolnić mnie od grzechu pychy umysłu i serca, a dopomógł mi dojść do prawdziwej pokory i udzielił dary bojaźni Bożej w Duchu Świętym. O Matko i Królowo z Góry Karmel, zawierzam Twemu wstawiennictwu siebie samego, Braci oraz Siostry w Szkaplerzu świętym i proszę Cię módl się za nami teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.

II. Na pamiątkę przelania krwawego potu Chrystusa Pana w Ogrójcu:

Ojcze nasz…

Hymn:
Jezu źródło wszech słodkości
Jedyna nasza Miłości!
Przez Twoje krwawe pocenie,
Daj nam grzechów odpuszczenie.

Módlmy się: Panie Jezu Chryste, bądź uwielbiony za Twoje bolesne wylanie krwawego potu w Ogrójcu, a przez cierpienie, jakiego wówczas doświadczyłeś, zechciej skruszyć serce moje, bym szczerze opłakiwał wciąż ponawiane niewierności i grzechy moje, wzbudź w sercu moim prawdziwy żal i udziel trwałego nawrócenia. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

Na pamiątkę radości Najświętszej Maryi Panny podczas nawiedzenia Św. Elżbiety:

(10 razy) Zdrowaś Maryjo…

Chwała Ojcu…

Hymn:
Gdyś nawiedziła Elżbiety cne progi,
Niosłaś w żywocie świata okup drogi!
W wnętrznościach matki Jan się rozkoszuje
Skacze, raduje.

Módlmy się: Najświętsza Panno Maryjo, Matko Boga i Królowo Karmelu, najuboższa ze wszystkich, przez tę niewymowną radość, jakiej doświadczyłaś podczas nawiedzenia Św. Elżbiety, przyczyń się za mną grzesznym, do najmilszego Syna swego, aby przez ów krwawy pot, jaki wylał podczas modlitwy w ogrójcu, zachciał mnie uwolnić od grzechu łakomstwa i chciwości, a dopomógł nabyć ducha ubóstwa i umocnił mnie darem pobożności w Duchu Świętym. O Matko i Królowo z Góry Karmel, zawierzam Twemu wstawiennictwu siebie samego, Braci oraz Siostry w Szkaplerzu świętym i proszę Cię módl się za nami teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.

III. Na pamiątkę przelania Krwi Pana naszego Jezusa Chrystusa w czasie biczowania:

Ojcze nasz…

Hymn:
Jezu nad słońce jaśniejszy
Nad pełny księżyc piękniejszy,
Przez srogie Twe biczowanie
Odpuść za grzechy karanie.

Módlmy się: Panie Jezu Chryste, Synu Boga Żywego, bądź uwielbiony za Twoje okrutne i bezlitosne biczowanie, a przez cierpienie, jakiego wówczas doświadczyłeś, uwolnij mnie od grzechów nieczystych, udziel poprawy życia i odwagi w podjęciu prawdziwej pokuty. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

Na pamiątkę radości Najświętszej Maryi Panny, jakiej doświadczyła podczas Narodzenia Jezusa Chrystusa, Syna swojego:

(10 razy) Zdrowaś Maryjo…

Chwała Ojcu…

Hymn:
Dla pociech Matko z Narodzenia Syna,
Prosim, niech Twoja sprawi to przyczyna,
By się rodziło synów dobrych wiele,
W Świętym Kościele!

Módlmy się: Najświętsza Panno Maryjo, Matko Boga i Królowo Karmelu, najczystsza ze wszystkich, przez tę niewymowną radość, jakiej doświadczyłaś w chwili narodzenia Twojego Syna, przyczyń się do Niego za mną grzesznikiem, aby przez straszne boleści biczowania, jakich za mnie doświadczył, zechciał mnie uwolnić od grzechów nieczystych, a dopomógł nabyć czystości ciała, umysłu i serca oraz umocnił mnie darem męstwa i wstrzemięźliwości w Duchu Świętym. O Matko i Królowo z Góry Karmel, zawierzam Twemu wstawiennictwu siebie samego, Braci oraz Siostry w Szkaplerzu świętym i proszę Cię módl się za nami teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.

IV. Na pamiątkę przelania Krwi Chrystusa Pana podczas cierniem ukoronowania:

Ojcze nasz…

Hymn:
Jezu Królu, Panie miły,
Świata, piekła, ciała siły,
Tyś starł przez Twe cieniowanie,
Daj nam z Tobą królowanie!

Módlmy się: Panie Jezu Chryste, Synu Boga Żywego, bądź uwielbiony za okrutne ukoronowanie cierniem, a przez cierpienie, jakiego wówczas do świadczyłeś, uwolnij mój umysł od wszystkich ciemności niewiary, pogardy i rozpaczy, a obdarz mnie zamiłowaniem do ustawicznego rozmyślania Męki Twojej i rozpal we mnie Miłość ku Tobie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

Na pamiątkę radości, jakich doświadczyła Maryja podczas pokłonu trzech Mędrców oraz składania Jej Synowi darów: złota, kadzidła i mirry:

(10 razy) Zdrowaś Maryjo…

Chwała Ojcu…

Hymn:
Gdyś złoto, mirrę, kadzidło widziała,
Dary trzech Mędrców, z tegoś radość miała;
Twa niech opieka włada nad królami,
Chrześcijanami.

Módlmy się: Najświętsza Panno Maryjo, Matko Boga i Królowo Karmelu, najżyczliwsza nam wszystkim i najbardziej wielkoduszna, przez tę niewymowną radość, jakiej doświadczyłaś w chwili, gdy trzej Mędrcy ze Wschodu oddali pokłon wiary Twemu Synowi i złożyli Mu dary jako Bogu, Królowi i Zbawicielowi, przyczyń się do Niego za mną grzesznym, aby przez Jego bolesne cierniem ukoronowanie, zechciał mnie uwolnić od grzechu zazdrości i chorobliwego poczucia bezwartościowości, a raczył mi udzielić ducha życzliwości i wielkoduszności oraz umocnił mnie darem umiejętności Ducha Świętego. O Matko i Królowo z Góry Karmel, zawierzam Twemu wstawiennictwu siebie samego, Braci oraz Siostry w Szkaplerzu świętym i proszę Cię módl się za nami teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.

V. Na pamiątkę wylania Krwi naszego Pana Jezusa Chrystusa w czasie zdzierania z Niego szat przed ukrzyżowaniem, kiedy otwarto przyschnięte Jego rany:

Ojcze nasz…

Hymn:
Jezu, prawdziwa światłości,
Żywe źródło dusz jasności,
Przez wstydliwe obnażenie
Daj nam świata pogardzenie!

Módlmy się: Panie Jezu Chryste, Synu Boga Żywego, bądź uwielbiony za tak zelżywe obnażenie Ciebie z szat i bolesne otwarcie tak wielu ran po biczowaniu i drodze krzyżowej, przez Twoje rany i cierpienia, proszę Cię pokornie, abyś udzielił mi mocy Ducha Twojego do zdarcia z siebie szaty starego grzesznego człowieka, uwolnił mnie od obżarstwa, pijaństwa i żądzy szukania rozkoszy cielesnej oraz wygody własnej. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

Na pamiątkę radości, jakiej doświadczyła Najświętsza Panna wraz ze Św. Józefem, gdy po trzech dniach poszukiwań, odnalazła swojego Syna w świątyni Jerozolimskiej:

(10 razy) Zdrowaś Maryjo…

Chwała Ojcu…

Hymn:
Ze znalezionego jaka radość Syna
Tobie o Matko! Twoja więc przyczyna
Niech Kościołowi wróci zdrożne syny,
Z nimi cnót czyny!

Módlmy się: Najświętsza Panno Maryjo, Matko Boga i Królowo Karmelu, najskromniejsza i zawsze poprzestająca na małym, przez tę niewymowną radość, jakiej doświadczyłaś w chwili odnalezienia dwunastoletniego Jezusa w świątyni jerozolimskiej, przyczyń się u Syna swego Jedynego, aby przez boleści Jego obnażenia z szat, zechciał mnie uwolnić od grzechów nieczystych, obżarstwa i pijaństwa, a dał mi moc do nabycia cnoty umiarkowania i wstrzemięźliwości oraz umocnił mnie darem rady Ducha Świętego. O Matko i Królowo z Góry Karmel, zawierzam Twemu wstawiennictwu siebie samego, Braci oraz Siostry w Szkaplerzu świętym i proszę Cię módl się za nami teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.

VI. Na pamiątkę przelania Krwi naszego Pana Jezusa Chrystusa w chwili Jego przybicia do Krzyża:

Ojcze nasz…

Hymn:
Krzyż Krew ostatnią wytoczył
Którą Zbawiciel świat zbroczył,
W pięciu ranach me zbawienie,
Przez Twe Jezu odkupienie.

Módlmy się: Panie Jezu Chryste, Synu Boga Żywego, bądź uwielbiony za tak straszne męczarnie ciała, duszy i ducha, przez jakie przeszedłeś na Krzyżu, oraz za siedem Twoich najświętszych i ostatnich Słów, jakie wypowiedziałeś wisząc n Nim; przez te cierpienia i Słowa Twoje, przez blask Twej Miłości Ukrzyżowanej, proszę Cię, zechciej uzdrowić moje serce i pamięć, abym wyzbywszy się mściwości i gniewu, który prowadzi do nienawiści i pogardy, otrzymał moc Ducha Świętego do mężnego i cierpliwego współuczestnictwa w Twoich cierpieniach, a jeśli kogokolwiek skrzywdziłem myślą, mową, uczynkiem i dozwól skutecznie wynagrodzić bliźnim moim, abym nikomu nie był nic dłużny poza wzajemną miłością. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

Na pamiątkę radości, jakiej doświadczyła Najświętsza Panna na widok Zmartwychwstałego Syna swego oraz pocieszenia, jakiego doznała od Niego:

(10 razy) Zdrowaś Maryjo…

Chwała Ojcu…

Hymn:
Przez tę pociechę którąś w Zmartwychwstanie
Boga Człowieka miała, o zjednanie
Prosim Cię, Matko, byśmy w Bogu żyli,
Tobie służyli.

Módlmy się: Najświętsza Panno Maryjo, Matko Boga i Królowo Karmelu, najcierpliwsza Matko stojąca pod Krzyżem ukrzyżowanego Mesjasza, przez niewymowną Twą radość, jakiej doświadczyłaś na widok Twego zmartwychwstałego Syna, przyczyń się do Niego za mną grzesznikiem, abym przez Jego okrutne przybicie do Krzyża i Mękę, został uwolniony od grzechu gniewu, pogardy oraz nienawiści, wszedł na drogę Chrystusowej pokory, nauczył się w szkole Jego Krzyża cnoty cierpliwości i został umocniony przez dar rozumu Ducha Świętego. O Matko i Królowo z Góry Karmel, zawierzam Twemu wstawiennictwu siebie samego, Braci oraz Siostry w Szkaplerzu świętym i proszę Cię módl się za nami teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.

VII. Na pamiątkę wylania Krwi naszego Pana Jezusa Chrystusa podczas przebicia Jego boku i Serca na Krzyżu:

Ojcze nasz…

Hymn:
Serce, skąd Krew, woda płynie,
Ratuj mnie w śmierci godzinie,
Niech w tem Sercu zatopiony
Życia wiek będzie skończony.

Módlmy się: Panie Jezu Chryste, Synu Boga Żywego, bądź uwielbiony za otwarcie Twego boku na Krzyżu z miłości do nas i przebicie Twego Przenajświętszego Serca, z którego wypłynęła Krew i Woda, przez Twoją śmierć i zstąpienie do Otchłani, błagam Cię, abyś wyrwał mnie z otchłani grzechu, przywrócił radość zbawienia, wyrwał z kajdan oziębłości i rozpalił moje serce ustawiczną i żarliwa miłością ku Tobie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

Na pamiątkę radości, jakiej doznała Najświętsza Panna podczas swojego Wniebowzięcia:

(10 razy) Zdrowaś Maryjo…

Chwała Ojcu…

Hymn:
Królowo świata, gdyś już z Bogiem, w niebie,
Weź nas, prosimy, Twe sługi do siebie,
Niech z Tobą, Pani, staniem po prawicy,
My służebnicy.
A my Cię za to, Panno nad Pannami
Chwalić będziemy sercem i czynami
Gdzie Ojciec z Synem i Duchem społecznie
Króluje wiecznie. Amen.

Módlmy się: Najświętsza Panno Maryjo, Matko Boga i Królowo Karmelu, najgorliwsza w miłowaniu Syna Bożego, przez tę niewymowną radość, jakiej doświadczyłaś, gdy zostałaś wzięta do Nieba z ciałem i duszą, przyczyń się za mną grzesznym do Twojego Syna, aby przez okrutne i bolesne otwarcie Swego boku na Krzyżu, zechciał mnie uwolnić od grzechu lenistwa, pozwolił zdobyć cnotę gorliwości w służbie Bożej i umocnił mnie darem mądrości w Duchu Świętym. O Matko i Królowo z Góry Karmel, zawierzam Twemu wstawiennictwu siebie samego, Braci oraz Siostry w Szkaplerzu świętym i proszę Cię módl się za nami teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.

Zakończenie Koronki

Wszyscy razem odmawiają: Witaj Królowo, Matko Miłosierdzia, Życie, Słodyczy i Nadziejo nasza, witaj! Do Ciebie wołamy wygnańcy, synowie Ewy; do Ciebie wzdychamy jęcząc i płacząc na tym łez padole. Przeto, Orędowniczko nasza, one miłosierne oczy Twoje na nas zwróć, a Jezusa Błogosławiony Owoc żywota Twojego, po tym wygnaniu nam okaż. O Łaskawa, o Litościwa, o Słodka Panno Maryjo!

K: Dopomóż nam o Panno Maryjo, byśmy Cię godnie chwalili.
W: I daj nam moc zwycięstwa nad nieprzyjaciółmi zbawienia naszego.

K: Panie, wysłuchaj modlitwy nasze.
W: A wołanie nasze niech do Ciebie przyjdzie.

Módlmy się: Boże, który zgromadziłeś nas pod płaszczem opieki Najświętszej Maryi Panny, Matki Syna Twojego i rozpaliłeś w nas pragnienie Nieba, oczyść serca nasze i napełnij je darem wielkiego wytrwania w służbie Twojemu Synowi i Jego Najświętszej Matce, abyśmy za Jej przyczyną i przy Jej litościwej pomocy, wypełnili to, co za Twoim natchnieniem podjęliśmy i otrzymali nagrodę obiecaną wytrwałym. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Pierwsze ofiarowanie Koronki: (Modlitwa do Najświętszej Maryi Panny i do świętych Patronów Zakonu Karmelitańskiego) Najświętsza Panno Maryjo, Matko naszego Zbawiciela i Matko moja, przez siedmiokrotne wylanie Krwi Twojego syna i przez siedem Twoich radości, przyczyń się za mną grzesznikiem, aby Pan nasz Jezus Chrystus, a Twój Syn umiłowany, zechciał przyjąć ode mnie tę Koronkę i wysłuchał mego błagania o uwolnienie duszy mojej z kajdan siedmiu grzechów głównych, o zdobycie siedmiu cnót przeciwnych tym wadom i łaskę siedmiu darów Ducha Świętego. Proszę także was, wszyscy Święci mieszkańcy Nieba, Św. Michale Archaniele i Św. mój Aniele Stróżu, Św. Eliaszu proroku i Św. Elizeuszu, Św. Janie Chrzcicielu i Św. Janie Apostole, Św. Szymonie Stock i Św. Tereso od Dzieciątka Jezus, Św. Janie od Krzyża i Św. Tereso od Jezusa oraz wszyscy święci i święte Boże, przyczyńcie się za mną i wysłuchajcie nie tylko mnie, ale i wszystkich, za których tę Koronkę ofiaruję, abyśmy umiłowali Jezusa Chrystusa ponad wszystko, naśladowali Go z wiernością i wytrwale głosili Go całemu światu. Obyśmy tak ukończyli bieg swego życia ziemskiego, odeszli z tego świata wytrwawszy w wierze i w jedności z Kościołem rzymskokatolickim, a po śmierci wraz z Wami mogli oglądać twarzą w Twarz naszego Boga i Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Który żyje i króluje na wieki wieków. Amen.

Drugie ofiarowanie Koronki: (Modlitwa do Najświętszej Maryi Panny) O Święta Boża Rodzicielko Maryjo, oto my, niegodni słudzy Twoi, ofiarujemy Tobie tę Koronkę, uwitą dla Ciebie, Pani nasza, niczym wieniec ślicznych Kwiatów i wonnej Róży, złożony z Anielskich Pozdrowień, z tajemnic radości i boleści Twoich. Pozdrawiamy Ciebie jako Patronkę naszą i prosimy: wyjednaj nam, Matko Miłosierdzia, odpuszczenie wszystkich grzechów naszych, a po ich odpuszczeniu łaskę czujności i wolności od ich popełniania. Prosimy Cię Matko i Królowo nasza, byś w godzinę śmierci naszej, przyjęła nas pod swoją obronę, a w progach domu Boga Ojca wyszła nam na spotkanie w wieczności. Dusze zaś wszystkich wiernych zmarłych, przez Miłosierdzie Boże, niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.

Pozdrowienie Najświętszej Maryi Panny:
Bądź pozdrowiona Maryjo, najpokorniejsza Służebnico Trójcy Przenajświętszej.
Bądź pozdrowiona Maryjo, najszlachetniejsze i wybrane naczynie Boga Ojca.
Bądź pozdrowiona, najdoskonalsza Matko naszego Pana Jezusa Chrystusa.
Bądź pozdrowiona najgodniejsza Oblubienico Ducha Świętego.
Bądź pozdrowiona najchwalebniejsza Królowo Aniołów i Świętych.
Bądź pozdrowiona Panno i Matko Mesjasza, upragniona przez wszystkich Proroków.
Bądź pozdrowiona najmądrzejsza Mistrzyni Ewangelistów i uczniów Pańskich.
Bądź pozdrowiona Nauczycielko Apostołów, najpotężniejsza podporo Męczenników, słodka pociecho Wyznawców, najjaśniejsza Korono Pustelników i najpiękniejsza Lilio czystości wszystkich Dziewic.
Ciebie wychwala Kościół święty, sławi Cię Niebo i Ziemia, ku Tobie płynie nasza pieśń pochwalna.
Dozwól, o Panno, sławić Cię godnie umysłem, sercem i życiem, a w godzinie śmierci przyjdź nam z pomocą i wprowadź nas na ucztę wiecznego życia. Amen.

Módlmy się: Najświętsza Panno Maryjo, zechciej mnie dzisiaj i zawsze, podźwignąć i poratować Twą świętą modlitwą, we wszystkich moich pokusach i utrapieniach, potrzebach i smutkach, trudnościach i przeciwnościach, a szczególnie w godzinie mojej śmierci nie opuszczaj mnie. Wyjednaj mi odpuszczenie wszystkich grzechów moich oraz radosne wejście i zamieszkanie w niebiańskiej Ojczyźnie naszej. O Łaskawa, o Litościwa, o Słodka Panno Maryjo. Amen.

Wierzę w Boga Ojca…

Trzy Zdrowaś Maryjo o łaskę trzech cnót boskich:
Matko Boża, uproś mi łaskę wzrastania i wytrwania w wierze katolickiej aż do śmierci. Zdrowaś Maryjo…
Matko Boża, uproś mi łaskę wzrastania i wytrwania w nadziei życia wiecznego aż do śmierci. Zdrowaś Maryjo…
Matko Boża, uproś mi łaskę wzrastania i wytrwania w miłości Boga aż do śmierci. Zdrowaś Maryjo…

Wieczny odpoczynek…

Chwała Ojcu…

Na koniec Koronki: Można odmówić: Pod Twoją obronę… Królowo, Ozdobo Karmelu, módl się za nami. Uczyń Znak Krzyża Świętego.

Koronka do Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej „Koronka Szkaplerzna (Wersja krótsza)”


W Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

I. Racz przyjąć Duchu Święty, napełnij serca wiernych Twoich, a ogień miłości Twojej racz w nich rozpalić, któryś przez różność języków wszelkich, narody do jedności wiary zgromadził. Amen.

Ojcze nasz…

Jezu, przez Twe w niewinnym wieku obrzezanie, racz w sercu moim zgładzić światowe kochanie.

(10 razy) Zdrowaś Maryjo…

II. Wesele Twoje, Panno, z poczęcia czystego, niech sprawi, byś prosiła za mną Syna Twego, aby mi przez bolesne Swoje obrzezanie, racz dać rozum na grzechów poznanie.

Ojcze nasz…

Jezu, przez pot w Ogrójcu, któryś miał z przykrością, wzbudź proszę żal w mym sercu za grzechy z gorzkością.

(10 razy) Zdrowaś Maryjo…

III. Niech wesele Twe, Panno z Elżbiety widzenia, zjedna mi łaski zdolne nabycia zbawienia. Ufam, iż Jezusa prosząc przez pot krwawy, sprawisz to, iż dla Ciebie będzie mi łaskawy.

Ojcze nasz…

Jezu, przez bicze Twoje, proszę moja wina, niech nie będzie wiecznego karania przyczyna.

(10 razy) Zdrowaś Maryjo…

IV. Dla wspomnienia wesela z narodzin Boga, ufam Panno, iż Ciebie wzruszy moja trwoga, że prosić Syna będziesz, iż On me karanie, przyrzeknie we mnie zgładzić przez Swe biczowanie.

Ojcze nasz…

Przez rany, które głowie Twej zadało ciernie, spraw Jezu, niech me serce miłuje Cię wiernie.

(10 razy) Zdrowaś Maryjo…

V. Przez wesele z oddania królów czci Synowi, racz uprosić, proszę, Panno grzesznikowi, abym przez włożenie cierniowej korony, nigdzie żadnej nie szukał, jak w niebie obrony.

Ojcze nasz…

Obnażenie Twe, Jezu, niech mych nieprawości, zakryciem będzie, proszę w sąd Twej surowości.

(10 razy) Zdrowaś Maryjo…

VI. Przez radość, którąś miała Panno z znalezienia Syna, proszę niech odpuszczona będzie moja wina. Na sądzie za Twą prośbą niech znajdę zgładzenie, grzechów, przez Jezusowe przykre obnażenie.

Ojcze nasz…

Jezu, trzykroć padając pod krzyżem zemdlony, niech będę za Twą łaską z grzechów wydźwigniony.

(10 razy) Zdrowaś Maryjo…

VII. Któraś się radowała z Syna Zmartwychwstania, proszę Cię przez radosne z tej miary wzdychanie, niech Jezus przez przybicie do krzyża okrutne, oderwie mnie od świata, da życie pokutne.

Ojcze nasz…

Przez ranę, którą Jezu uczyniła włócznia, proszę niech mnie Twa łaska we wszystkim umacnia.

(10 razy) Zdrowaś Maryjo…

Przez radość, którąś miała na duszy i ciele, gdy Cię w niebo zabrało aniołów tak wiele, uproś mi, proszę, Panno niech mnie Syn Twój broni, przez bok, włócznią przebity, łaską Swą w złej toni. Amen.

Wierzę w Boga Ojca…

Antyfona: Witaj Królowo, Matko Miłosierdzia, życie słodyczy i nadziejo nasza witaj. Do Ciebie wołamy wygnańcy synowie Ewy do Ciebie wzdychamy jęcząc i płacząc na tym łez padole. A przeto Orędowniczko nasza, swoje miłosierne oczy Twoje obróć na nas, i Jezusa błogosławiony owoc żywota Twojego, po tym wygnaniu nam okaż. O łaskawa, o litościwa, o słodka Panno Maryjo. Amen.

Ofiarowanie Koronki: Racz przyjąć Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Świętej Jedyny, tę koronkę, którą niegodny ofiaruję na cześć i chwałę Imienia Twojego, na pamiątkę siedmiu radości Panny Maryi, na cześć wszystkich Świętych Twoich, racz przyjąć proszę Cię za wszystkie niezliczone grzechy moje, także za wszystek święty Kościół Katolicki i wszystkie stany jego, za rodziców, braci, siostry, za dobrodziejów żywych i zmarłych, aby im za przyczyną Panny Przenajświętszej ta koronka była pożyteczną ku dostąpieniu żywota wiecznego. To niechaj za przyczyną Twoją otrzymamy od Jezusa Chrystusa Pana i Zbawiciela naszego, który z Bogiem Ojcem i Duchem Świętym jedyny, żyje i króluje teraz i na wieki wieków. Amen.

***

Modlitewnik „Droga do Nieba” Za zgodą Kurii Metropolitalnej. Kraków, dnia 13 maja 1970 roku.

Koronka Bractwa Szkaplerznego Ojców Karmelitów


Początki fundacji klasztoru fundacji Karmelitów dawnej Obserwy w Pilźnie sięgają XV wieku (3 marca 1403 roku), natomiast historia cudownego wizerunku Matki Bożej Pocieszenia w tym Sanktuarium sięga IX wieku. Według jednej z legend obraz przyniósł Sierosław, uczeń św. Metodego. Niektórzy uważali, że kult zaczął się w XI wieku, gdy obraz został zawieszony w baszcie grodowej. Z czasem basztę grodową przerobiono na kaplicę. Kult narastał po najeździe tatarskim w 1241 roku. Tradycja ludowa przekazała, że podczas tych srogich dni niektóre mieszkanki Pilzna same rozniecały ogień i rzucały się weń, by nie wpaść w ręce wrogów. Pośród ”chwalebnych popiołów błyszczał święty wizerunek nietknięty i spowity światłem”. Matce Boskiej przypisano też, iż cudowną mocą złagodziła skutki tatarskiego ataku. Obraz przeniesiono w uroczystej procesji z kaplicy w baszcie grodowej do kościoła farnego. Miało to miejsce w połowie XIII wieku. Pod koniec tego stulecia powstało Bractwo Najświętszej Maryi Panny Pizneńskiej, założone dla złożenia hołdu za kolejne ocalenie grodu od najazdów Tatarów w 1287 roku. Stowarzyszenie brackie nosiło wtedy nazwę Frateritas Beatae Mariae de Pilssa. W 1400 roku zostało ofiarowane zatwierdzone przez papieża Bonifacego IX, który jednocześnie wyraził zgodę na postawienie nowego ołtarza.

Madonnie Pilzeńskiej składali hołd nawet krótko Polacy. Władysław Łokietek odbył modły przed obrazem, nad którym jego wierny rycerz Prandota z Ostrowa zawiesił godło zjednoczonego Królestwa Polskiego. W 1340 roku hufiec Kazimierza Wielkiego, podążający na Ruś, zatrzymał się w Pilźnie, gdzie święcono tarcze i miecze. Przed tym wizerunkiem modlili się królowa Jadwiga i Władysław Jagiełło w 1386 roku. Monarsza para zawiesiła przy obrazie godła narodów polskiego i litewskiego. Później Stanisław Borowski herbu Gazdowa, walczący pod Grunwaldem ”na chorągwi sandomierskiej Obraz Najświętszej Panny z Pilzna namalować kazał”.

W ciężkich latach wojen i powstań, jakie przechodziła Rzeczpospolita, Najświętsza Maryja Panna była podporą dawała moc do przetrwania i ocalenia była podporą dawała moc do przetrwania i ocalenia godności, niosła otuchę w tragedii i smutku.

Przed tym obrazem Matki Bożej Pocieszenia, w każdą I niedzielę miesiąca, Ojcowie Karmelici wraz z Bractwem Szkaplerznym śpiewają Koronkę, którą publikujemy poniżej dla dobra i pożytku innych Bractw Szkaplerznych lub noszących Szkaplerz św., pragnących także włączyć się w ten nurt szkaplerznej tradycji. Jest to Koronka Szkaplerzna dla uczczenia siedmiu radości i siedmiu boleści Najświętszej Maryi Panny.

PIEŚŃ DO MATKI BOŻEJ SZKAPLERZNEJ

Witaj Pani! My poddani
do nóg padamy.
Serca swoje, trudy znoje,
Tobie składamy.
Pod Twój płaszcz się garniemy,
miłość swą Ci niesiemy.
Jak te dziatki do swej Matki,
biegniem do Ciebie.
Tobie chwała, boś nam dała
święty Szkaplerz Twój,
by nas chronił, od zła bronił,
gdy ze złem toczym bój.
Szczere niesiem Ci dzięki,
za dar hojny z Twej ręki,
Matko Boga, Matko droga
niech Ci chwała brzmi.
Od strapienia i zwątpienia
chronisz swe dzieci,
jako Matka do ostatka
wiarę w nich niecisz.
Byśmy Boga kochali,
Jego wolę spełniali,
sercem prawym,
duchem żwawym
Jemu służyli.
A w ofierze niesiem szczerze
duszę i ciało.
Weź je Pani i rządź nami,
jako przystało,
niech Twój Szkaplerz nas strzeże,
niech umacnia lud w wierze,
niech nam będzie zawsze,
wszędzie kluczem do nieba.
Więc tej Pannie nieustannie
śpiewajmy dzięki,
żeśmy taki znak nad znaki
wzięli z Jej ręki.
Szkaplerza się trzymajmy
i Maryję wzywajmy,
z Jej opieki żyć na wieki
z Bogiem będziemy.

INTENCJA PRZED ROZPOCZĘCIEM KORONKI

Przez tę Koronkę pragniemy uwielbić Boga w Trójcy Świętej Jedynego, uczcić Najświętszą Maryję Pannę, Kościół święty, za najwyższego Pasterza – (imię papieża), za duchowieństwo diecezjalne i zakonne oraz za cały Lud Boży. Będziemy się modlić w intencji zjednoczenia chrześcijan i o powołanie wszystkich ludzi na łono Kościoła świętego. Pragniemy uprosić dla całej rodziny ludzkiej spokój, oparty na prawdzie i wolności, sprawiedliwości i miłości.

W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Przyjdź Duchu Święty, napełnij serca Twoich wiernych i ogień miłości racz w nich zapalić. Alleluja, Alleluja!

I

1. DLA UCZCZENIA TAJEMNICY ZWIASTOWANIA

W: Anioł Pański zwiastował Pannie Maryi.
O: I poczęła z Ducha Świętego.

HYMN
Najświętsza Panno, dla wielkiej radości,
Że Bóg przez Ciebie daje się ludzkości.
Spraw, by przez łaskę Bóg żył w sercach naszych
Po wszystkie czasy.

Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo…, Chwała Ojcu…

2. DLA UCZCZENIA TAJEMNICY NAWIEDZENIA

W: Błogosławionaś jesteś, żeś uwierzyła.
O: W spełnienie tego, co Ci powiedziane zostało od Pana.

HYMN
Wchodząc w Elżbiety dom, Matko Jedyna
Niosłaś pod sercem Swym Bożego Syna.
Jan w łonie Matki łaską napełniony
I wzbogacony.

Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo…, Chwała Ojcu…

Modlitwa:
Najczystsza Panno i Matko Boża, prosimy Cię, przez radość Twoją z poczęcia Syna Bożego i przy nawiedzeniu świętej Elżbiety, przyczyń się za nami, by Pan nasz Jezus Chrystus przez tajemnicę Wcielenia swego i ustanowienie Ciebie Pośredniczką łask, raczył nas oczyścić od grzechu pychy, a przyozdobić cnotą pokory i pouczyć duchem mądrości. Amen.

II

1. DLA UCZCZENIA TAJEMNICY NARODZENIA PANA JEZUSA

W: A Słowo stało się Ciałem.
O: I mieszkało między nami.

HYMN
Dla pociech Matko z narodzenia Syna
Prosim, niech Twoja sprawi to przyczyna,
By się rodziło dobrych synów wiele
W świętym Kościele.

Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo…, Chwała Ojcu…

2. DLA UCZCZENIA PROROCTWA SYMEONA

W: Twą własną duszę przeniknie miecz.
O: Aby na jaw wyszły zamysły serc wielu.

HYMN (Melodia: „Krzyżu święty”)
W jasełeczkach Jezus płakał
Serce Matki miecz przenikał
Co Symeon prorokował
Sercu Twemu ból zadawał
Razem z Synem Tyś płakała
Z nim Golgotę przeżywała.

Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo…, Chwała Ojcu…

Modlitwa:
Najświętsza Panno i Matko Boża, prosimy Cię przez radość z Narodzenia Syna Bożego oraz przez ból zadany proroctwem Symeona, przyczyń się za nami grzesznymi, aby Jego niewinne dzieciństwo strzegło nas od grzechu nieczystości, a zachęciło do cnoty umartwienia i napełniło darem rozumu. Amen.

III

1. DLA UCZCZENIA TAJEMNICY UCIECZKI DO EGIPTU

W: Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i uchodź do Egiptu.
O: Bo Herod będzie szukał Dziecięcia, aby Je zgładzić.

HYMN
Matko Najświętsza, do Serca Twego
Mieczem boleści wskroś przeszytego
Wołamy wszyscy z jękiem, ze łzami.
Ucieczko, grzesznych, módl się za nami!

Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo…, Chwała Ojcu…

2. DLA UCZCZENIA TAJEMNICY ZGUBIENIA I ZNALEZIENIA DWUNASTOLETNIEGO PANA JEZUSA W ŚWIĄTYNI JEROZOLIMSKIEJ

W: Synu, czemuś Nam to uczynił?
O: Widzisz, Ojciec Twój i Ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie.

HYMN (Melodia: Krzyżu Święty”)
Jednegom Syneczka miała
Com Go z nieba być poznała
I tegom już postradała.
Z Józefem sama została.
Ciężki ból cierpi me serce
Od żalu mi się rozpaść chce.

Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo…, Chwała Ojcu…

Modlitwa:
Najświętsza Panno i Matko Boża, prosimy Cię, przez boleść Twoją podczas ucieczki do Egiptu i szukania dwunastoletniego Jezusa, uproś nam zdecydowaną wolę unikania okazji do grzechu, a umiłowanie przykazań Bożych, byśmy się zawsze cieszyli duchem dobrej rady. Amen.

IV

1. DLA UCZCZENIA BOLEŚCI W DRODZE NA GOLGOTĘ

W: A Jezus Sam dźwigając krzyż, wyszedł na Golgotę.
O: I szła Matka Jego z Nim.

HYMN (Melodia: „Rozmyślajmy dziś”)
Boleść przebiła tkliwe Matki Serce,
Kiedy ujrzała Syna w poniewierce.
Milczy w boleści,
Tylko łzy mówiły:
Synu mój miły!

Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo…, Chwała Ojcu…

2. DLA UCZCZENIA BOLEŚCI POD KRZYŻEM

W: Jezus ujrzawszy Matkę i ucznia obok Niej stojącego.
O: Rzekł do Matki: Niewiasto, oto syn Twój, następnie rzekł do ucznia: Oto Matka Twoja.

HYMN (Melodia: „Krzyżu święty”)
Byś mi Synu nisko wisiał
Wżdy byś ze mnie, choć pomoc miał,
Głowę bym Twoją podparła,
Krew zsiadłą z lica otarła
Aleć Cię nie mogę dosiąc,
Tobie Synu dopomóc.

Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo…, Chwała Ojcu…

Modlitwa:
Najpokorniejsza Panno i Matko Boża, prosimy Cię przez boleść Twoją, którą przeżywałaś w spotkaniu z Synem na kalwaryjskiej drodze i podczas śmierci Jego na krzyżu, uproś nam wytrwanie w dobrym i śmierć w łasce uświęcającej. Niech życie nasze ubogacone będzie darem męstwa. Amen.

V

1. DLA UCZCZENIA BOLEŚCI MARYI PRZY ZDJĘCIU Z KRZYŻA

W: Wszyscy, co drogą zdążacie, zwróćcie uwagę i patrzcie.
O: Czy jest boleść jako boleść moja?

HYMN (Melodia: „Rozmyślajmy dziś”)
W wieczornej porze, nie tracąc ni chwili,
Ostrożnie z krzyża Jezusa złożyli
Matuchna Jego Ciało piastowała
Rzewni płakała.

Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo…, Chwała Ojcu…

2. DLA UCZCZENIA ZŁOŻENIA JEZUSA DO GROBU

W: Józef z Arymatei i Nikodem zdjęli Ciało Jezusa.
O: Owinęli je w płótno z wonnościami i złożyli w grobie.

HYMN (Melodia: „Dobranoc Głowo Święta”)
Zawitaj grobie święty
Najświętszego Ciała,
Który Matka Bolesna
Łzami oblewała.
Niech Ci będzie cześć w wieczności
Za Twój przykład cierpliwości
Maryjo!

Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo…, Chwała Ojcu…

Modlitwa:
O najcierpliwsza Panno i Matko Boża, prosimy Cię przez Twoją boleść przy zdjęciu Syna z krzyża i złożeniu Go do grobu, wybłagaj nam panowanie nad gniewem, ustawiczne ćwiczenie się w cierpliwości i uproś nam dar umiejętności. Amen.

VI

1. DLA UCZCZENIA RADOŚCI MARYI ZE ZMARTWYCHWSTANIA JEZUSA

W: Zmartwychwstał Pan prawdziwie, jak zapowiedział.
O: I ukazał się Matce swojej, niewiastom i Apostołom.

HYMN (Melodia: „Wesoły nam”)
Jestem już bardzo wesoła,
Gdym Cię żywego ujrzała,
Jakobym się narodziła!

Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo…, Chwała Ojcu…

2. DLA UCZCZENIA RADOŚCI NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY Z ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO

W: Wszyscy trwali jednomyślnie na modlitwie razem z Maryją, Matką Jezusa.
O: I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym.

HYMN (Melodia: „Wesoły nam”)
Matka i uczniowie mili
W tym dniu razem się modlili
Nad nimi się płomieniste
Jawią języki ogniste.
Alleluja! Alleluja!

Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo…, Chwała Ojcu…

Modlitwa:
Najłaskawsza Panno i Matko Boża, prosimy Cię przez radość, jaką napełnił Cię widok Zmartwychwstałego Jezusa i Zesłanie Ducha Świętego, przyczyń się za nami grzesznymi, abyśmy — wyzbywszy się wszelkiego lenistwa w służbie Bożej, przepojeni duchem pobożności gorliwie przyczyniali się do szerzenia chwały Syna Twego. Amen.

VII

1. DLA UCZCZENIA RADOŚCI I CHWAŁY WNIEBOWZIĘCIA

W: Ukazał się wielki znak na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod Jej stopami.
O: A na Jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu.

HYMN (Melodia: „Do Ciebie Matko. Szafarko, łask”)
Już w niebo wziął Cię, Syn, Jezus Bóg,
Aniołowe chóry Cię sławią
Bóg złożył świat cały u Twych nóg.
I nasze pieśni Cię sławią
W cierpienia czas pomocą darz
I nieustannie ratuj nas!

Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo…, Chwała Ojcu…

2. DLA UCZCZENIA RADOŚCI MARYI WYNIKAJĄCEJ Z JEJ WIECZNEGO Z BOGIEM KRÓLOWANIA

W: Uczynił mi wielkie rzeczy.
O: Ten, który możny jest i święte Imię Jego.

HYMN
Królowo Świata, Tyś już z Bogiem w Niebie
Weź nas, prosimy, sługi Twe do siebie.
Niech z Tobą, Pani, staniem po prawicy.
My służebnicy.
A my Cię za to Panno nad Pannami
wychwalać będziemy sercem i ustami.
Niech Ojciec z Synem i Duchem społecznie
Króluje wiecznie.

Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo…, Chwała Ojcu…

Modlitwa:
Najświętsza Panno i Matko Boża, prosimy Cię przez radości Twoje przeżywane podczas chwalebnego Wniebowzięcia i niekończącego się królowania z Jezusem przyczyń się za nami grzesznymi, abyśmy przez Twoje zasługi i wstawiennictwo doprowadzeni zostali do chwały Zmartwychwstania, unikając najmniejszego nawet dobrowolnego grzechu, trwając zawsze w dziecięcej bojaźni Bożej. Amen.

W: A dusze wiernych zmarłych przez miłosierdzie Boże niech odpoczywają w pokoju wiecznym.
O: Amen.