Koronki do wielu Świętych i Błogosławionych Mężczyzn

Koronka do Dwunastu Świętych Apostołów




Koronka do prywatnego odmawiania wedle uznania!

W Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

P. Jezu, wejrzyj ku wspomożeniu memu.
O. Jezu, pośpiesz ku ratunkowi memu.
P. Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu.
O. Jak była na początku teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.

Na krzyżyku: Skład Apostolski

Wierzę w Boga Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi. I w Jezusa Chrystusa, Syna Jego jedynego, Pana naszego; który się począł z Ducha Świętego; narodził się z Maryi Panny; umęczon pod pontskim Piłatem, ukrzyżowan, umarł i pogrzebion; zstąpił do piekłów, trzeciego dnia zmartwychwstał; wstąpił na niebiosa, siedzi po prawicy Boga Ojca wszechmogącego; stamtąd przyjdzie sądzić żywych i umarłych. Wierzę w Ducha Świętego; święty Kościół powszechny, Świętych obcowanie; grzechów odpuszczenie; ciała zmartwychwstanie; żywot wieczny. Amen.

Wybór Dwunastu (Łk 6,12-16)

W tym czasie Jezus wyszedł na górę, aby się modlić, i całą noc spędził na modlitwie do Boga. Z nastaniem dnia przywołał swoich uczniów i wybrał spośród nich dwunastu, których też nazwał apostołami: Szymona, którego nazwał Piotrem; i brata jego, Andrzeja; Jakuba i Jana; Filipa i Bartłomieja; Mateusza i Tomasza; Jakuba, syna Alfeusza, i Szymona z przydomkiem Gorliwy; Judę, syna Jakuba, i Judasza Iskariotę, który stał się zdrajcą.

Dz 1, 12 – 2, 47

Czytanie z Dziejów Apostolskich

Wtedy wrócili do Jerozolimy z góry, zwanej Oliwną, która leży blisko Jerozolimy, w odległości drogi szabatowej. Przybywszy tam weszli do sali na górze i przebywali w niej: Piotr i Jan, Jakub i Andrzej, Filip i Tomasz, Bartłomiej i Mateusz, Jakub, syn Alfeusza, i Szymon Gorliwy, i Juda, [brat] Jakuba. Wszyscy oni trwali jednomyślnie na modlitwie razem z niewiastami, Maryją, Matką Jezusa, i braćmi Jego.
Wtedy Piotr w obecności braci, a zebrało się razem około stu dwudziestu osób, tak przemówił: «Bracia, musiało wypełnić się słowo Pisma, które Duch Święty zapowiedział przez usta Dawida o Judaszu. On to wskazał drogę tym, którzy pojmali Jezusa, bo on zaliczał się do nas i miał udział w naszym posługiwaniu. Za pieniądze, niegodziwie zdobyte, nabył ziemię i spadłszy głową na dół, pękł na pół i wypłynęły wszystkie jego wnętrzności. Rozniosło się to wśród wszystkich mieszkańców Jerozolimy, tak że nazwano ową rolę w ich języku Hakeldamach, to znaczy: Pole Krwi. Napisano bowiem w Księdze Psalmów:
Niech opustoszeje dom jego
i niech nikt w nim nie mieszka!
A urząd jego niech inny obejmie!
Trzeba więc, aby jeden z tych, którzy towarzyszyli nam przez cały czas, kiedy Pan Jezus przebywał z nami, począwszy od chrztu Janowego aż do dnia, w którym został wzięty od nas do nieba, stał się razem z nami świadkiem Jego zmartwychwstania».
Postawiono dwóch: Józefa, zwanego Barsabą, z przydomkiem Justus, i Macieja. I tak się pomodlili: «Ty, Panie, znasz serca wszystkich, wskaż z tych dwóch jednego, którego wybrałeś, by zajął miejsce w tym posługiwaniu i w apostolstwie, któremu sprzeniewierzył się Judasz, aby pójść swoją drogą». I dali im losy, a los padł na Macieja. I został dołączony do jedenastu apostołów.
Kiedy nadszedł wreszcie dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić.
Przebywali wtedy w Jerozolimie pobożni Żydzi ze wszystkich narodów pod słońcem. Kiedy więc powstał ów szum, zbiegli się tłumnie i zdumieli, bo każdy słyszał, jak przemawiali w jego własnym języku. «Czyż ci wszyscy, którzy przemawiają, nie są Galilejczykami?» – mówili pełni zdumienia i podziwu. «Jakżeż więc każdy z nas słyszy swój własny język ojczysty? – Partowie i Medowie, i Elamici, i mieszkańcy Mezopotamii, Judei oraz Kapadocji, Pontu i Azji, Frygii oraz Pamfilii, Egiptu i tych części Libii, które leżą blisko Cyreny, i przybysze z Rzymu, Żydzi oraz prozelici, Kreteńczycy i Arabowie – słyszymy ich głoszących w naszych językach wielkie dzieła Boże». Zdumiewali się wszyscy i nie wiedzieli, co myśleć: «Co ma znaczyć?» – mówili jeden do drugiego. «Upili się młodym winem» – drwili inni.
Wtedy stanął Piotr razem z Jedenastoma i przemówił do nich donośnym głosem: «Mężowie Judejczycy i wszyscy mieszkańcy Jerozolimy, przyjmijcie do wiadomości i posłuchajcie uważnie mych słów! Ci ludzie nie są pijani, jak przypuszczacie, bo jest dopiero trzecia godzina dnia, ale spełnia się przepowiednia proroka Joela:
W ostatnich dniach – mówi Bóg – wyleję Ducha mojego na wszelkie ciało,
i będą prorokowali synowie wasi i córki wasze,
młodzieńcy wasi widzenia mieć będą,
a starcy – sny.
Nawet na niewolników i niewolnice moje
wyleję w owych dniach Ducha mego,
i będą prorokowali.
I sprawię dziwy na górze – na niebie,
i znaki na dole – na ziemi.
Krew i ogień, i kłęby dymu,
słońce zamieni się w ciemności,
a księżyc w krew,
zanim nadejdzie dzień Pański,
wielki i wspaniały.
Każdy, kto wzywać będzie imienia Pańskiego,
będzie zbawiony.
Mężowie izraelscy, słuchajcie tego, co mówię: Jezusa Nazarejczyka, Męża, którego posłannictwo Bóg potwierdził wam niezwykłymi czynami, cudami i znakami, jakich Bóg przez Niego dokonał wśród was, o czym sami wiecie,  tego Męża, który z woli postanowienia i przewidzenia Bożego został wydany, przybiliście rękami bezbożnych do krzyża i zabiliście. Lecz Bóg wskrzesił Go, zerwawszy więzy śmierci, gdyż niemożliwe było, aby ona panowała nad Nim, bo Dawid mówił o Nim:
Miałem Pana zawsze przed oczami,
gdyż stoi po mojej prawicy,
abym się nie zachwiał.
Dlatego ucieszyło się moje serce
i rozradował się mój język,
także i moje ciało spoczywać będzie w nadziei,
że nie zostawisz duszy mojej w Otchłani
ani nie dasz Świętemu Twemu ulec skażeniu.
Dałeś mi poznać drogi życia
i napełnisz mnie radością
przed obliczem Twoim.
Bracia, wolno powiedzieć do was otwarcie, że patriarcha Dawid umarł i został pochowany w grobie, który znajduje się u nas aż po dzień dzisiejszy. Więc jako prorok, który wiedział, że Bóg przysiągł mu uroczyście, iż jego Potomek zasiądzie na jego tronie, widział przyszłość i przepowiedział zmartwychwstanie Mesjasza, że ani nie pozostanie w Otchłani, ani ciało Jego nie ulegnie rozkładowi.
Tego właśnie Jezusa wskrzesił Bóg, a my wszyscy jesteśmy tego świadkami. Wyniesiony na prawicę Boga, otrzymał od Ojca obietnicę Ducha Świętego i zesłał Go, jak to sami widzicie i słyszycie. Bo Dawid nie wstąpił do nieba, a jednak powiada:
Rzekł Pan do Pana mego:
Siądź po prawicy mojej,
aż położę nieprzyjaciół Twoich
podnóżkiem stóp Twoich.
Niech więc cały dom Izraela wie z niewzruszoną pewnością, że tego Jezusa, którego wyście ukrzyżowali, uczynił Bóg i Panem, i Mesjaszem».
Gdy to usłyszeli, przejęli się do głębi serca: «Cóż mamy czynić, bracia?» – zapytali Piotra i pozostałych Apostołów. «Nawróćcie się – powiedział do nich Piotr – i niech każdy z was ochrzci się w imię Jezusa Chrystusa na odpuszczenie grzechów waszych, a weźmiecie w darze Ducha Świętego. Bo dla was jest obietnica i dla dzieci waszych, i dla wszystkich, którzy są daleko, a których powoła Pan Bóg nasz».
W wielu też innych słowach dawał świadectwo i napominał: «Ratujcie się spośród tego przewrotnego pokolenia!». Ci więc, którzy przyjęli jego naukę, zostali ochrzczeni. I przyłączyło się owego dnia około trzech tysięcy dusz.
Trwali oni w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach. Bojaźń ogarniała każdego, gdyż Apostołowie czynili wiele znaków i cudów. Ci wszyscy, co uwierzyli, przebywali razem i wszystko mieli wspólne. Sprzedawali majątki i dobra i rozdzielali je każdemu według potrzeby. Codziennie trwali jednomyślnie w świątyni, a łamiąc chleb po domach, przyjmowali posiłek z radością i prostotą serca. Wielbili Boga, a cały lud odnosił się do nich życzliwie. Pan zaś przymnażał im codziennie tych, którzy dostępowali zbawienia.

I. Ojcze nasz… Święty Piotrze Apostole, módl się za nami. Chwała Ojcu…
II. Ojcze nasz… Święty Andrzeju Apostole, módl się za nami. Chwała Ojcu…
III. Ojcze nasz… Święty Jakubie Starszy Apostole, módl się za nami. Chwała Ojcu…
IV. Ojcze nasz… Świety Janie Apostole, módl się za nami. Chwała Ojcu…
V. Ojcze nasz… Święty Filipie Apostole, módl się za nami. Chwała Ojcu…
VI. Ojcze nasz… Święty Tomaszu Apostole, módl się za nami. Chwała Ojcu…
VII. Ojcze nasz… Święty Bartłomieju Apostole, módl się za nami. Chwała Ojcu…
VIII. Ojcze nasz… Święty Mateuszu Apostole, módl się za nami. Chwała Ojcu…
IX. Ojcze nasz… Święty Jakubie Młodszy Apostole, módl się za nami. Chwała Ojcu…
X. Ojcze nasz… Święty Szymonie Apostole, módl się za nami. Chwała Ojcu…
XI. Ojcze nasz… Święty Judo Tadeuszu, módl się za nami. Chwała Ojcu…
XII. Ojcze nasz… Święty Macieju Apostole, módl się za nami. Chwała Ojcu…

Koronka do Czterech Świętych Ewangelistów





Koronka do prywatnego odmawiania wedle uznania!

Koronkę można odmawiać na czterech częściach Różańca.

W Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

P. Boże, wejrzyj ku wspomożeniu memu.
O. Panie, pośpiesz ku ratunkowi menu.

P. Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu.
O. Jak była na początku teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.

Na krzyżyku: Skład Apostolski: Wierzę w Boga…

Na pierwszym dużym paciorku: Modlitwa Pańska: Ojcze nasz…

Na 3 małych paciorkach: Pozdrowienie Anielskie: Zdrowaś Maryjo… o Wiarę, Nadzieję i Miłość.

I. Mt: Święty Mateusz, Apostoł i Ewangelista




Na dużym paciorku: Mateuszu Apostole, Bóg ozdobił ciebie chwałą, znakiem swojej łaskawości, która niesie przebaczenie. Jako celnik, swe bogactwa gromadziłeś zatroskany, ale Chrystus ciebie wezwał, byś osiągnął skarby w niebie. Rozgorzało twoje serce, więc za Mistrzem śpieszysz wiernie i przyjmujesz Go w swym domu, by się stać mieszkańcem nieba. Zbierasz wszystko, co powiedział i co czynił Syn Dawida, by na piśmie to przekazać światu jako pokarm łaski. Gdy Chrystusa głosisz światu, na świadectwo krew przelewasz, twą ofiarę pragniesz bowiem dać dowody swej miłości. Męczenniku, Apostole i Ewangelisto święty, daj nam w niebie śpiewać z tobą ku Chrystusa wiecznej chwale. Amen.

Na 10 małych paciorkach: Święty Mateuszu, módl się o Ducha Świętego dla nas, abyśmy rozumieli Słowa Pana w Ewangelii napisanej według ciebie.

Po dziesiątce: Chwała Ojcu…

P. Boże, Ty w niewysłowionym miłosierdziu wybrałeś celnika Mateusza na apostoła, spraw za jego wstawiennictwem, abyśmy jak on szli za Chrystusem i wiernie przy Nim trwali. Który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków.
O. Amen.

P. Święty Mateuszu, módl się za nami,
O. Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

II. Mk: Święty Marek, Ewangelista




Na dużym paciorku: Z weselem ducha sławimy cię, Marku, pełni wdzięczności, że nas pouczyłeś przez Ewangelię o życiu Jezusa, Syna Bożego. Jak twoja matka, darzyłeś miłością Piotra Opokę, i za nim poszedłeś, by wiernie zebrać głoszone przez niego Słowo Chrystusa. Natchniony Duchem spisałeś w swej księdze mowy i czyny wcielonej Mądrości, przez które ludzie poznali na zawsze drogę zbawienia. Apostoł Paweł ukochał cię, Marku, ty zaś za jego płomiennym przykładem cierpieniem, pracą i krwią swej ofiarą Boga uczciłeś. Niech twa przyczyna wyjedna nam łaskę, byśmy się stali świadkami Jezusa, a On niech raczy ukazać nam chwałę Swego oblicza. Amen.

Na 10 małych paciorkach: Święty Marku, módl się o Ducha Świętego dla nas, abyśmy rozumieli Słowa Pana w Ewangelii napisanej według ciebie.

Po dziesiątce: Chwała Ojcu…

P. Boże, Ty powierzyłeś świętemu Markowi Ewangeliście misję głoszenia Dobrej Nowiny, spraw, abyśmy dobrze korzystali z jego nauki i wiernie naśladowali Chrystusa. Który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków.
O. Amen.

P. Święty Marku, módl się za nami,
O. Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

III. Łk: Święty Łukasz, Ewangelista




Na dużym paciorku: Sławimy pieśnią twój triumf, Łukaszu, zdobyty męką i krwią purpurową, i podziwiamy zwieńczenie nagrodą za twe zasługi. Natchniony Duchem, z miłością i wiedzą objawiasz światu naukę Chrystusa i miłosierdzie Dobrego Pasterza w przedziwnych dziełach. Z przezorną troską spisałeś na dziele i uczniów Pana chwalebne uczynki, a także sprawy młodego Kościoła, co w przyszłość wiodą. O towarzyszu i świadku naoczny wielkości Pawła i jej naśladowco, dopomóż serce rozpalić miłością Chrystusa Pana. Lekarzu, przyjdź z pomocą w cierpieniach, umocnij wiarę, by ulgę przyniosła i wreszcie Boga w radości bez kresu osiągnąć dała. Amen.

Na 10 małych paciorkach: Święty Łukaszu, módl się o Ducha Świętego dla nas, abyśmy rozumieli Słowa Pana w Ewangelii napisanej według ciebie.

Po dziesiątce: Chwała Ojcu…

P. Panie Boże, Ty wybrałeś świętego Łukasza, aby przez swoje słowa i pisma objawił misterium Twojej miłości do ubogich, spraw, niech Twoi wyznawcy mają jedno serce i jedną duszę, a wszystkie ludy niech oglądają Twoje zbawienie. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego,  Bóg, przez wszystkie wieki wieków.
O. Amen.

P. Święty Łukaszu, módl się za nami,
O. Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

IV. J: Święty Jan, Apostoł i Ewangelista




Na dużym paciorku: Chóry świętych Serafinów niech śpiewają hymn pochwalny, aby sławić razem z nami ucznia Panu najmilszego. Jan poznawał tajemnicę, by objawić ją ludzkości: Syn zamieszkał w łonie Matki, chociaż jest na łonie Ojca. O szczęśliwy Apostole, ciebie wybrał Mistrz najlepszy, abyś widział blask Taboru i w Ogrójcu Jego mękę. Tyś oglądał w zachwyceniu wnętrze Nieba otwartego, gdzie Baranek w majestacie Oblubieńcem jest Kościoła. Pan obdarzył cię imieniem Syna swojej czystej Matki, ty nas uczyń Jej dziećmi i w Chrystusa ukryj Sercu! Chwała Słowu Wcielonemu, które z wiarą uwielbiamy, chwała Jego Ojcu z Duchem teraz, zawsze i na wieki. Amen.

Na 10 małych paciorkach: Święty Janie, módl się o Ducha Świętego dla nas, abyśmy rozumieli Słowa Pana w Ewangelii napisanej według ciebie.

Po dziesiątce: Chwała Ojcu….

P. Boże, Ty nam objawiłeś tajemnice Twojego Słowa przez świętego Jana Apostoła, oświeć nasze umysły, abyśmy pojęli i umiłowali naukę, którą głosił. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego,  Bóg, przez wszystkie wieki wieków.
O. Amen.

P. Święty Janie, módl się za nami,
O. Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

Na zakończenie: (3 razy) Chwała Ojcu…

Koronka do Świętych Trzech Króli




6 STYCZNIA

W Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

Na początku: Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo…, Wierzę w Boga…

Modlitwa: Boże mój, do Ciebie wołam, póki się nie zmiłujesz nade mną, wspomóż mnie jak najprędzej możesz o Święty Boże i Mocny Boże! O nieśmiertelny Boże! Zmiłuj się nade mną proszę Cię, przez zasługi w ludzkim ciele ubogo dla nas narodzonego i cierpiącego Jezusa, przez przyczynę Najświętszej Matki Jego i Świętych Trzech Królów: Kacpera, Melchiora i Baltazara, i użycz mi z Twojej Boskiej Opatrzności tu na Ziemi doczesnego i tam w Niebie wiecznego dobra.

Modlitwy Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo powtarza się 13 razy, na pamiątkę trzynastu dni drogi Trzech Króli do Dzieciątka Jezus.

Ofiarowanie Koronki: Święci Królowie, Kacperze, Melchiorze, Baltazarze, proszę Was przez Imiona wasze, przez Trójcę Przenajświętszą, przez Króla Królów, którego w żłobie położonego widzieć pragnęliście, szczęśliwie powitali, miejcież nade mną w wszelkich uciskach moich użalenie dziś i zawsze, a za mną grzesznikiem Boga mego proście, którzyście dla miłości Jego wygnani z granic waszych byli, a jako On was od powrotu do Heroda przez napomnienie Anielskie zatrzymał, tak też niech mnie dzisiaj i zawsze od wszelakich widomych i niewidocznych nieprzyjaciół, od nagłej i niespodziewanej śmierci, od wszystkiego złego imienia, od wszystkiej niesławy, złego imienia, i od wszelkiego niebezpieczeństwa duszy i ciała obronić i zachować raczy. O Błogosławieni Męndrocowie i nabożni Królowie, z Pogan pierwsi Wyznawcy i Chrześcijanie, łaskawi Patronowie moi, proszę was przez miłość i pokorę, dla której was Zbawiciel niemowlątko przyjął, przyjmijcie mnie w opiekę waszą, a uproście mi te trzy pożyteczne rzeczy i potrzebne dary, to jest: stateczną nadzieję, żywą wiarę, miłość Boga gorącą; uproście mi także te trzy pożyteczne rzeczy: czystość doskonałą, pokorę głęboką i gorące nabożeństwo, abym tak tymi trzema cnotami od Jezusa Chrystusa szczodrobliwie obdarowany, tym chętniej i milej wszystkie moje dary Jemu ofiarował w doskonałości, to jest: kadzidło gorącej modlitwy, Mirrę umartwienia, Złoto zbawiennej miłości i dobrych uczynków na chwałę Jezusa Chrystusa, który jest Królem nad Królami na wszystkie wieki wieków. Amen.


Koronka do Świętych Młodzianków w obronie nienarodzonych


28 GRUDNIA

Odmawia się na Różańcu

Na początku: W Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen. Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo…

Boże, nasz Ojcze, wspomnij na zasługi świętych Młodzianków męczenników, którzy obwieścili Twoją chwałę nie słowami, lecz śmiercią. Niech modlą się o uratowanie tego nienarodzonego dziecka, które znajduje się w niebezpieczeństwie śmierci doczesnej i wiecznej. Niech wyproszą, opamiętanie grzesznym rodzicom, aby swoje dziecko pozostawili przy życiu, które sam Bóg przeznaczył, tak, aby mogło dostąpić łaski chrztu świętego. Przez Jezusa Chrystusa, Twego Syna, naszego Pana i Boga, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Na dużych paciorkach:

P: Wysławiamy Pana Jezusa, który sprawił, że niewinne dzieci przez ofiarę swego życia złożyły o Bogu świadectwo krwią męczeńską. Alleluja!
W: Oddali pokłon Żyjącemu na wieki wieków, odział ich Pan szatą radości i włożył im na głowę koronę chwały. Alleluja!

Na 10 małych paciorkach:

P: Święci Młodziankowie śpiewają pieśń nową przed tronem Boga i Baranka. Alleluja!
W: Niewinne dzieci zabito dla Chrystusa, okrutny grzech ludzki je zgładził, teraz idą za Barankiem bez skazy i śpiewają nieustannie: Chwała Tobie, Panie!

Na zakończenie (3 razy): Święty Boże! Święty Mocny! Święty a Nieśmiertelny! Zmiłuj się nad nami i nad całym światem.

***

MODLITEWNIK „Mali orędownicy – Modlitwy i nabożeństwa do świętych. Autor: O. Stanisław Maria Kałdon OP. Wydawnictwo M, Kraków 2008 rok.

Koronka do Świętych Apostołów Piotra i Pawła




29 CZERWCA

Koronka do prywatnego odmawiania wedle uznania!

Koronkę odmawia się na Różańcu.

W Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

Na krzyżyku: Skład Apostolski: Wierzę w Boga… oraz: Przez Mękę Boży Apostołowie Piotr i Paweł otrzymali wieniec chwały i zwycięstwa.Obu mężów połączyła krew przelana bohatersko; szli za Bogiem jako wodzem,Chrystus wiarę ich nagrodził. Najpierw złożył swe świadectwoPiotr Apostoł, za nim Paweł, równy chwałą i wybrany, by się stać narzędziem Pana.Szymon, aby uczcić Boga, zmarł na krzyżu odwróconym, wspominając przepowiednię niegdyś daną mu przez Mistrza.Stąd wyrasta wielkość Rzymu, który gorliwością słynie, utwierdzony krwią tak cenną, godność swą z pasterza czerpie.Tu się mogą spotkać ludzie z mieszkańcami jasnych niebios; tu narodów jest stolica, tron nauczyciela świata.Dziś prosimy, Zbawicielu, abyś raczył nas, niegodnych, złączyć w szczęściu wiekuistym z pasterzami Twego ludu. Amen.

Na pierwszym dużym paciorku: Piotr Apostoł i Paweł, nauczyciel narodów, głosili nam, Panie, Twoją Ewangelię.

Na 3 małych paciorkach:

1. Apostołowie poświęcili swe życie dla imienia naszego Pana Jezusa Chrystusa i cieszyli się, że stali się godni cierpieć dla Jego imienia.
2. Apostołowie głosili słowo Boże z wielką mocą.
3. Apostołowie świadczyli o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.

Na dużych paciorkach: Ojcze nasz…

Na 10 małych paciorkach: Święci Apostołowie: Piotrze i Pawle, módlcie się za nami, abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

Po każdej dziesiątce: Uwielbiajmy Pana, Króla Apostołów.

Na zakończenie (3 razy): Chwała Ojcu…

Święty Piotrze, ty jesteś pasterzem owiec Chrystusa, ty jesteś głową Apostołów, tobie powierzono klucze Królestwa Niebieskiego.

Święty Paweł Apostoł: „Najchętniej więc będę się chlubił z moich słabości, aby zamieszkała we mnie moc Chrystusa. Dlatego mam upodobanie w moich słabościach, w obelgach, w niedostatkach, w prześladowaniach, w uciskach z powodu Chrystusa. Albowiem ilekroć niedomagam, tylekroć jestem mocny”

Koronka do Świętych Cyryla, Mnicha i Metodego, Biskupa, Patronów Europy




14 LUTEGO

Koronka do prywatnego odmawiania wedle uznania!

Koronkę odmawia się na Różańcu.

W Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

Na krzyżyku: Wierzę w Boga…

Na pierwszym dużym paciorku: Bracia wybrani przez Boga, miłością Jego złączeni, poszli w odległe krainy, by głosić wiarę Chrystusa. Pan ich obdarzył mądrością, zapałem, wiedzą i męstwem, aby pogańskim narodom wskazali drogę do Niego. Błogosławieństwem się stali dla Słowian wielkiej rodziny, której przynieśli Nowinę i dali język modlitwy. Niech swoją opieką otoczą ewangelizujących ludzi w udręce, aby cierpienie wydało stokrotny  owoc dla Nieba. Ojcu, Synowi, Duchowi niech będzie chwała na wieki, sława zaś Bożym posłańcom za dar zbawiennej nauki. Amen.

Na 3 małych paciorkach: Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo…, Chwała Ojcu…

Na dużych paciorkach: Święci Cyrylu i Metody, módlcie się o odwagę dla duchownych i świeckich głoszących Chrystusa i za ewangelizowanych.

Na 10 małych paciorkach: Święci Cyrylu i Metody, módlcie się za nami, abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

Po każdej dziesiątce: Maryjo, Gwiazdo Ewangelizacji, kieruj misją Kościoła, głoszącego Chrystusa wszystkim narodom.

Na zakończenie: Boże, Ty przez świętość braci, Cyryla i Metodego, doprowadziłeś narody słowiańskie do światła Ewangelii, otwórz nasze serca na zrozumienie Twojego Słowa i uczyń z nas lud zjednoczony w wyznawaniu prawdziwej wiary. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg przez wszystkie wieki wieków. Amen.