Różne Rozważania Różańcowe

Niepokalane Serce Maryi w Tajemnicach Różańca Świętego




TAJEMNICE RADOSNE

1. Archanioł Gabriel zwiastuje Maryi, że zostanie Matką Syna Bożego.

„Niech Chrystus zamieszka przez wiarę w waszych sercach.” (Ef 3, 17)

Niepokalane Serce Maryi przez wiarę stało się najwspanialszym mieszkaniem dla Syna Bożego. Maryja uwierzyła Słowu Boga, przekazanemu Jej przez Bożego Posłańca. Z pokorą przyjęła Bożą wolę odnośnie Jej niezwykłej roli w historii zbawienia świata. Z wiarą i pokorą powiedziała Bogu „TAK!”. Dzięki Jej słowu, Słowo Odwieczne mogło przybrać Ciało.

Maryjo, łaski pełna, niech nasze serca zawsze pełnią Bożą wolę.

2. Maryja odwiedza Elżbietę – matkę Jana Chrzciciela.

„Śpiewajcie Bogu w waszych sercach.” (Kol 3, 16)

Z Sercem przepełnionym radością i uwielbieniem, Maryja śpiewa Bogu przepiękną pieśń. Słyszy ją Elżbieta – matka tego, który przygotuje drogę Panu. Wcześniej, w jej łonie z radości porusza się maleńki Jan. Matka i syn cieszą się, że Zbawiciel przyszedł na świat za przyczyną Tej, która uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Jej przez Pana (por. Łk 1, 39-45).

Maryjo, Matko naszego Pana, ucz nas radosnego wielbienia Boga za dar zbawienia.

3. Maryja rodzi Zbawiciela świata – Jezusa Chrystusa.

„Nie zamykajcie serc waszych.” (Hbr 3, 8)

Niepokalane Serce Maryi jest Sercem Matki Boga. Ona – otwarta na Niego, daje światu Zbawiciela. Aniołowie głoszą chwałę Boga i pokój ludziom dobrej woli (por. Łk 2, 14). Bóg upodobał sobie serca tych, którzy nie zamykają się na Jego Miłość. Maryjo, niech Twoja macierzyńska miłość będzie kluczem do naszych serc.

4. Maryja w świątyni przedstawia Bogu swego Syna.

„… a Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu.” (Łk 2, 35)

Niepokalane Serce Maryi zostało zranione mieczem boleści, aby ujawniły się intencje ludzkich serc. Ona w sposób doskonały złożyła ofiarę ze swego życia Bogu. Złączona z Jezusem, tak jak nikt z ludzi, uczestniczy najpełniej w Jego Ofierze w każdym momencie Jego ziemskiego życia.

Maryjo, bądź strażniczką naszych dobrych myśli, pragnień i czynów.

5. Maryja odnajduje Syna w Świątyni Jerozolimskiej.

„… z bólem serca szukaliśmy Ciebie.” (Łk 2, 48); „A Matka Jego chowała wiernie wszystkie te sprawy w swym sercu.” (Łk 2, 51)

Niepokalane Serce Maryi zna ból zagubienia Jezusa. Zna też radość z odnalezienia Tego najdroższego Skarbu, jakim On jest dla człowieka. Znajduje Go w Domu Ojca. W owej chwili nie rozumie ani Jego postępowania, ani Jego słów, ale je dokładnie zapamiętuje i wiernie przechowuje w swoim Sercu. Przyjdzie bowiem czas zrozumienia i świadectwa.

Maryjo, nie opuszczaj nas na drogach szukania Jezusa.

TAJEMNICE ŚWIATŁA

1. Pan Jezus przyjmuje chrzest w wodach Jordanu.

„Stwórz, o Boże, we mnie serce czyste…” (Ps 51, 12)

Nieskalany Baranek Boży, który gładzi grzech świata (J 1, 29), przyjmuje z rąk Jana chrzest nawrócenia. Zstępuje na Niego Duch Święty, a z nieba słychać głos: „Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie” (Łk 3, 22). Bóg ma upodobanie w człowieku mającym czyste serce. Droga naszego ciągłego nawracania niech wiedzie przez Niepokalane

Serce Maryi – Matki Tego, który chrzci Duchem Świętym i ogniem (Łk 3, 16).

Maryjo, niech nasze serca będą czyste, abyśmy mogli przyjąć dar Ducha Świętego i płonąć ogniem Jego Świętej Miłości.

2. Pan Jezus objawia się na weselu w Kanie Galilejskiej.

„Raduj się w Panu, a On spełni pragnienia twego serca.” (Ps 37, 4)

Bóg chętnie spełnia pragnienia serc Jemu oddanych. On jest Bogiem radości i wesela. Trzeba nam tylko posłuchać słów Maryi: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”. Ona swym Niepokalanym Sercem najlepiej poznała tajemnicę Jego zatroskania o wszystkie potrzeby człowieka.

Maryjo, obecna na weselu w Kanie Galilejskiej, uproś nam serca radosne i posłuszne.

3. Pan Jezus głosi Dobrą Nowinę i wzywa do nawrócenia.

„Ziarno w żyznej ziemi oznacza tych, którzy wysłuchawszy słowa sercem szlachetnym i dobrym, zatrzymują je i wydają owoc dzięki wytrwałości.” (Łk 8, 15)

Niepokalane Serce Maryi jest Sercem szlachetnym i dobrym, gdyż dzięki wytrwałości w wierze zrodziło Słowo Przedwieczne – Jezusa Chrystusa. Słuchający Słowa Bożego i wypełniający je, zostali nazwani przez Jezusa „matką” i „braćmi”, czyli osobami najbliższymi, złączonymi więzami krwi.

Maryjo, Matko Słowa Bożego, uproś nam serca słuchające i rodzące owoce.

4. Przemienienie Pana Jezusa na Górze Tabor.

Bóg „niech da wam światłe oczy serca, byście wiedzieli, czym jest nadzieja, do której On wzywa (…). (Ef 1, 18)

Jesteśmy wezwani na Górę Tabor, razem z Piotrem, Jakubem i Janem, aby byćświadkami przemienienia Jezusa i Jego rozmowy z Mojżeszem i Eliaszem. Jezus chce, abyśmy wiedzieli, czym jest nadzieja, do której On nas wzywa. Serce Bożej Matki jaśniało nadzieją przyszłej chwały, dlatego wszystkim, którzy Ją spotkali na swojej drodze życia, było dobrze przy Niej być.

Maryjo, uproś nam światłe spojrzenie na nasze powołanie do życia wiecznego w Bożej chwale.

5. Pan Jezus ustanawia Eucharystię.

„(…), a łamiąc chleb po domach, spożywali posiłek w radości i prostocie serca.” (Dz 3, 46)

Eucharystyczny Jezus jest pokarmem dla wierzących. Spożywajmy Go w radości i prostocie serca. Niech ono czuje, że przychodzi do niego Bóg żywy i prawdziwy. Niepokalane Serce Maryi jest dla nas wzorem przyjmowania Jezusa z wiarą, czcią i największą miłością.

Maryjo, Niewiasto Eucharystii, przychodź do naszych serc razem z Twoim Synem.

TAJEMNICE BOLESNE

1. Pan Jezus w Ogrójcu krwią się poci.

„Drży we mnie moje serce i ogarnia mnie lęk śmiertelny.” (Ps 55, 5)

W ogrójcową noc trwogi Jezus poci się krwią. Pragnie, aby byli przy Nim najbliżsi przyjaciele. Niestety oni śpią. Czuwa Maryja. Ona swym Matczynym Sercem jest przy Jezusie od Ogrójca po Kalwarię. Razem z Synem wypowiada słowa: „Ojcze, nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie” (Łk 22, 42).

Niepokalane Serce Maryi, bądź dla nas schronieniem w chwilach bólu i trwogi.

2. Pan Jezus zostaje ubiczowany.

„(…) serce jest we mnie zranione.” (Ps 109, 22)

Okrutne bicze rozrywająświęte ciało Jezusa i ranią Jego Serce. To ludzkie grzechy, zwłaszcza nieczyste, spowodowały, że Jezus tak cierpi. Maryja przeżywa w swoim Niepokalanym Sercu każde uderzenie raniące ciało, które jest ciałem z Jej ciała.

Maryjo, Matko Jezusa ubiczowanego, pomóż nam zachować czystość ciał i serc naszych.

3. Pan Jezus zostaje cierniem ukoronowany.

„Pana zaś Chrystusa miejcie w sercach za Świętego.” (1P 3, 15)

Jezus wyśmiany, wyszydzony przez wrogów czeka na nasz hołd uwielbienia należny Królowi królów i Panu panów. Korona cierniowa wbita na Jego głowę, uczy nas pokory i prawdziwej bojaźni Bożej. Serce Maryi otoczone cierniami napomina nas, abyśmy nigdy nie lekceważyli Jezusa – Króla i Pana.

Niepokalane Serce Maryi, chroń nas od pychy i głupoty niewiary.

4. Pan Jezus niesie krzyż.

„Weźcie na siebie moje jarzmo i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokornego serca, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych.” (Mt 11, 29)

Cichość i pokora cierpiącego Jezusa jest drogowskazem dla wszystkich idących drogą krzyżową na Kalwarię. Mimo ogromnego bólu, upokorzenia, można mieć spokojne serce. Wystarczy oddać się Jezusowi przez Serce Maryi – Niewiasty mężnej, do końca trwającej przy Synu.

Maryjo, nie pozwól nam nigdy zejść ze świętej drogi krzyża.

5. Pan Jezus umiera na krzyżu.

„A we mnie duch mój omdlewa, serce we mnie zamiera.” (Ps 143, 4)

Agonia Jezusa ukazuje nam Serce Boga kochające człowieka aż do szaleństwa krzyża. Pod krzyżem stoi Maryja – Matka Jezusa i Matka nasza – jako dar niezgłębionego Bożego Miłosierdzia. Niech krew i woda, które wypłynęły z przebitego Serca Jezusa, będą dla nas źródłem ufności i wytrwania w wierze aż do końca.

Maryjo, Matko z Sercem przebitym mieczem boleści, bądź przy nas w godzinie naszej śmierci.

TAJEMNICE CHWALEBNE

1. Pan Jezus powstaje z martwych.

„Dlatego się cieszy moje serce, dusza się raduje, a ciało moje będzie spoczywać z ufnością, bo nie pozostawisz mojej duszy w Szeolu (…). (Ps 16, 9-10a)

Maryja, jako pierwsza przeżyła radość spotkania ze swoim zmartwychwstałym Synem. Ona nie biegła do grobu razem z niewiastami. Jej wiara w zmartwychwstanie Jezusa była pewna, gdyż Jej Serce było zawsze skore do wierzenia we wszystko, co On powiedział (por. Łk 24, 25).

Niepokalane Serce Maryi, niech w Tobie rozradują się nasze serca nadzieją zmartwychwstania.

2. Pan Jezus wstępuje do Nieba.

„Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie! W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce.” (J 14, 1)

Nasz prawdziwy dom jest w domu Ojca. Tam czeka na nas Jezus i Maryja. Z nadzieją i bez lęku czekajmy na chwilę przejścia z ziemi do Nieba. Czyż kochająca Mama nie przytuli nas – swoje dzieci do swego Niepokalanego Serca?

Maryjo, daj nam z tęsknotą oczekiwać spotkania z Bogiem w Niebie.

3. Pan Jezus zsyła nam Ducha Świętego.

„A nadzieja zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany.” (Rz 5, 5)

Maryja, Oblubienica Ducha Świętego, razem z Apostołami przeżywa wielki dzień Pięćdziesiątnicy. I nam wyprosi dar Ducha Świętego, jeśli Jej się oddamy. Wtedy miłość

Boża, jak rzeka, rozleje się w naszych sercach i staniemy się uczestnikami nadziei, która zawieść nie może.

Niepokalane Serce Maryi, otwórz nasze serca na miłość Ducha Świętego.

4. Maryja zostaje wzięta do Nieba z duszą i ciałem.

„Moje serce i ciało radośnie wołają do Boga żywego.” (Ps 84, 3)

Serce Maryi przepełnione było tęsknotą za Jezusem. Któż może opisać radość Ich spotkania w Niebie? Dwa kochające Serca zostały złączone na wieki i są drogą, i schronieniem dla wszystkich pielgrzymów wędrujących z ziemi do Nieba.

Maryjo Wniebowzięta, niech nasze serca i ciała radośnie wołają do Boga dającego życie.

5. Maryja zostaje ukoronowana na Królową Nieba i ziemi.

„Twoja ufność w Bogu nie zatrze się aż na wieki w sercach ludzkich wspominających moc Boga. Niech to sprawi tobie Bóg, abyś była wywyższona na wieki (…).” (Jt 13, 19-20a)

Niepokalane Serce Maryi godne jest czci i chwały. Jest to Serce Królowej, ale przede wszystkim Serce najlepszej Matki zatroskanej o swoje dzieci. Wywyższona na wieki, nie zapomina o nas. Wstawia się za nami, napomina nas, prowadzi prostą drogą do Najświętszego Serca Jezusa.

Maryjo, Królowo Nieba i ziemi, niech nasze serca nieustannie wielbią Boga za Ciebie.


Różaniec rodziców za dzieci


Różaniec rodziców za dzieci odmawia się tak samo jak Różaniec Święty tylko, że czyta się intencje za dzieci i można dodać intencje własnymi słowami.

Tajemnice Radosne:

I. Zwiastowanie N.M.P.

Niepokalana Dziewica Maryjo Królowo Rodzin, proszę Cię w intencji moich dzieci i wszystkich dzieci objętych modlitwą tej róży przez tajemnicę Zwiastowania uproś u Boga łaskę ochrony tych dzieci przed wszelkim złem, zwłaszcza tym, jakie może wypływać z moich słabości i grzechów. Tobie powierzam drogi ich rozwoju i wiarę, że doprowadzisz je do Jezusa. W tej tajemnicy proszę szczególnie o ufność i nadzieję.

II. Nawiedzenie Św. Elżbiety

Służebnico Pańska Panno Łaskawa, proszę Cię w intencji moich dzieci i wszystkich dzieci objętych modlitwą w tej róży przez tajemnicę Nawiedzenia św. Elżbiety, uproś u Boga łaskę ochrony tych dzieci przed wszelkim złem, zwłaszcza tym, jakie może wypływać z moich słabości i grzechów. Tobie powierzam drogi ich rozwoju i wierzę, że doprowadzisz je do Jezusa. W tej tajemnicy proszę szczególnie o dobre środowisko wzrastania dla tych dzieci.

III. Narodzenie Pana Jezusa

Matko Chrystusowa, Matko Kościoła i nasza Matko, proszę Cię w intencji moich dzieci i wszystkich dzieci objętych modlitwą w tej róży przez tajemnicę Narodzenia Pana Jezusa, uproś u Boga łaskę ochrony tych dzieci przed wszelkim złem, zwłaszcza tym, jakie może wypływać z moich słabości i grzechów. Tobie powierzam drogi ich rozwoju i wierzę, że doprowadzisz je do Jezusa. W tej tajemnicy proszę szczególnie o żywą obecność Jezusa w życiu dzieci i rodziców.

IV. Ofiarowanie Pana Jezusa

Bramo Niebieska i Arko Przymierza, Królowo Proroków, Maryjo, proszę Cię w intencji moich dzieci i wszystkich dzieci objętych modlitwą w tej róży przez tajemnicę Ofiarowania Pana Jezusa, uproś u Boga łaskę ochrony tych dzieci przed wszelkim złem, zwłaszcza tym, jakie może wypływać z moich słabości i grzechów. Tobie powierzam drogi ich rozwoju i wierzę, że doprowadzisz je do Jezusa. W tej tajemnicy proszę szczególnie o wytrwałość w trudnych chwilach i powierzenie się Bogu w Kościele.

V. Odnalezienie Pana Jezusa

Gwiazdo Zaranna, Panno Roztropna, Maryjo, proszę Cię w intencji moich dzieci i wszystkich dzieci objętych modlitwą w tej róży przez tajemnicę Odnalezienia Pana Jezusa, uproś u Boga łaskę ochrony tych dzieci przed wszelkim złem, zwłaszcza tym, jakie może wypływać z moich słabości i grzechów. Tobie powierzam drogi ich rozwoju i wierzę, że doprowadzisz je do Jezusa. W tej tajemnicy proszę szczególnie o wiarę, zaufanie oraz roztropność.

Tajemnice Światła

I. Chrzest Pana Jezusa w Jordanie

Maryjo, Przybytku Ducha Świętego, proszę Cię w intencji moich dzieci i wszystkich dzieci objętych modlitwą w tej róży przez tajemnicę Chrztu Pańskiego, uproś u Boga łaskę ochrony tych dzieci przed wszelkim złem, zwłaszcza tym, jakie może wypływać z moich słabości i grzechów. Tobie powierzam drogi ich rozwoju i wierzę, że doprowadzisz je do Jezusa. W tej tajemnicy proszę szczególnie o odnowienie łaski Chrztu świętego.

II. Cud przemiany wody w wino w Kanie Galilejskiej

Maryjo, Matko Pięknej Miłości, proszę Cię w intencji moich dzieci i wszystkich dzieci objętych modlitwą w tej róży przez tajemnicę cudu w Kanie Galilejskiej, uproś u Boga łaskę ochrony tych dzieci przed wszelkim złem, zwłaszcza tym, jakie może wypływać z moich słabości i grzechów. Tobie powierzam drogi ich rozwoju i wierzę, że doprowadzisz je do Jezusa. W tej tajemnicy proszę szczególnie o Miłość w życiu dzieci i o umiejętność dzielenia się Miłością.

III. Głoszenie Królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia

Maryjo, Matko naszego nawrócenia, Królowo Pokoju, proszę Cię w intencji moich dzieci i wszystkich dzieci objętych modlitwą w tej róży przez tajemnicę głoszenia Królestwa Bożego i wzywania do nawrócenia, uproś u Boga łaskę ochrony tych dzieci przed wszelkim złem, zwłaszcza tym, jakie może wypływać z moich słabości i grzechów. Tobie powierzam drogi ich rozwoju i wierzę, że doprowadzisz je do Jezusa. W tej tajemnicy proszę szczególnie o nawrócenie i odpowiedź na dobre natchnienie.

IV. Przemienienie na Górze Tabor

Zwierciadło Sprawiedliwości, Stolico Mądrości, Maryjo, proszę Cię w intencji moich dzieci i wszystkich dzieci objętych modlitwą w tej róży przez tajemnicę Przemienienia na Górze Tabor, uproś u Boga łaskę ochrony tych dzieci przed wszelkim złem, zwłaszcza tym, jakie może wypływać z moich słabości i grzechów. Tobie powierzam
drogi ich rozwoju i wierzę, że doprowadzisz je do Jezusa. W tej tajemnicy proszę szczególnie o przemianę serca i przeżywanie Bożej obecności w życiu.

V. Ustanowienie Najświętszego Sakramentu

Panno Czci Godna, Przybytku Chwalebny, Maryjo, proszę Cię w intencji moich dzieci i wszystkich dzieci objętych modlitwą w tej róży przez tajemnicę Ustanowienia Eucharystii, uproś u Boga łaskę ochrony tych dzieci przed wszelkim złem, zwłaszcza tym, jakie może wypływać z moich słabości i grzechów. Tobie powierzam drogi ich rozwoju i wierzę, że doprowadzisz je do Jezusa. W tej tajemnicy proszę szczególnie o godne, święte i jak najczęstsze uczestnictwo w Eucharystii.

Tajemnice Bolesne

I. Modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu

Panno Wierna, Matko Bolesna, Maryjo, proszę Cię w intencji moich dzieci i wszystkich dzieci objętych modlitwą w tej róży przez tajemnicę Modlitwy Pana Jezusa w Ogrodzie Oliwnym, uproś u Boga łaskę ochrony tych dzieci przed wszelkim złem, zwłaszcza tym, jakie może wypływać z moich słabości i grzechów. Tobie powierzam drogi ich rozwoju i wierzę, że doprowadzisz je do Jezusa. W tej tajemnicy proszę szczególnie o wierność w modlitwie.

II. Biczowanie Pana Jezusa

Matko Bolesna, Maryjo, proszę Cię w intencji moich dzieci i wszystkich dzieci objętych modlitwą w tej róży przez tajemnicę Biczowania Pana Jezusa, uproś u Boga łaskę ochrony tych dzieci przed wszelkim złem, zwłaszcza tym, jakie może wypływać z moich słabości i grzechów. Tobie powierzam drogi ich rozwoju i wierzę, że doprowadzisz je do Jezusa. W tej tajemnicy proszę szczególnie o uzdrowienie przyczyn grzechów, których skutki obarczają dzieci i nawrócenie.

III. Ukoronowanie cierniem Pana Jezusa

Matko Bolesna, Maryjo, proszę Cię w intencji moich dzieci i wszystkich dzieci objętych modlitwą w tej róży przez tajemnicę Ukoronowania Cierniem Pana Jezusa, uproś u Boga łaskę ochrony tych dzieci przed wszelkim złem, zwłaszcza tym, jakie może wypływać z moich słabości i grzechów. Tobie powierzam drogi ich rozwoju i wierzę, że doprowadzisz je do Jezusa. W tej tajemnicy proszę szczególnie o właściwe wypełnianie mojej władzy rodzicielskiej.

IV. Droga Krzyżowa Pana Jezusa

Matko Bolesna, Wspomożenie Wiernych, Maryjo, proszę Cię w intencji moich dzieci i wszystkich dzieci objętych modlitwą w tej róży przez tajemnicę Drogi Krzyżowej Pana
Jezusa, uproś u Boga łaskę ochrony tych dzieci przed wszelkim złem, zwłaszcza tym, jakie może wypływać z moich słabości i grzechów. Tobie powierzam drogi ich rozwoju i wierzę, że doprowadzisz je do Jezusa. W tej tajemnicy proszę szczególnie o łaskę powstania z upadków grzechowych, szczere i częste spowiedzi święte.

V. Ukrzyżowanie i Śmierć Pana Jezusa

Gwiazdo Zaranna, Panno Roztropna, Maryjo, proszę Cię w intencji moich dzieci i wszystkich dzieci objętych modlitwą w tej róży przez tajemnicę Ukrzyżowania i Śmierci Pana Jezusa, uproś u Boga łaskę ochrony tych dzieci przed wszelkim złem, zwłaszcza tym, jakie może wypływać z moich słabości i grzechów. Tobie powierzam drogi ich rozwoju i wierzę, że doprowadzisz je do Jezusa. W tej tajemnicy proszę szczególnie o nieprzebraną ufność w Boże Miłosierdzie wypływające z tajemnicy Krzyża.

Tajemnice Chwalebne

I. Zmartwychwstanie Pana Jezusa

Proszę Cię Jezu w intencji moich dzieci i wszystkich dzieci objętych modlitwą w tej róży przez tajemnicę Zmartwychwstania, uproś u Ojca swego łaskę ochrony tych dzieci przed wszelkim złem, zwłaszcza tym, jakie może wypływać z moich słabości i grzechów. Tobie powierzam drogi ich rozwoju i wierzę, że doprowadzisz je do Królestwa Bożego. W tej tajemnicy proszę szczególnie o łaskę Twego Pokoju w sercu.

II. Wniebowstąpienie Pana Jezusa

Proszę Cię Jezu w intencji moich dzieci i wszystkich dzieci objętych modlitwą w tej róży przez tajemnicę Wniebowstąpienie, uproś u Ojca swego łaskę ochrony tych dzieci przed wszelkim złem, zwłaszcza tym, jakie może wypływać z moich słabości i grzechów. Tobie powierzam drogi ich rozwoju i wierzę, że doprowadzisz je do Królestwa Bożego. W tej tajemnicy proszę szczególnie o łaskę dobrego wypełniania Twoich słów i przykazań.

III. Zesłanie Ducha Świętego

Proszę Cię Jezu w intencji moich dzieci i wszystkich dzieci objętych modlitwą w tej róży przez tajemnicę Zesłania Ducha Świętego, uproś u Ojca swego łaskę ochrony tych dzieci przed wszelkim złem, zwłaszcza tym, jakie może wypływać z moich słabości i grzechów. Tobie powierzam drogi ich rozwoju i wierzę, że doprowadzisz je do Królestwa Bożego. W tej tajemnicy proszę szczególnie o Ducha Świętego w naszym życiu jego działanie i charyzmaty.

IV. Wniebowzięcie N.M.P.

Proszę Cię Jezu w intencji moich dzieci i wszystkich dzieci objętych modlitwą w tej róży przez tajemnicę Wniebowzięcia Maryi, uproś u Ojca swego łaskę ochrony tych dzieci przed wszelkim złem, zwłaszcza tym, jakie może wypływać z moich słabości i grzechów. Tobie powierzam drogi ich rozwoju i wierzę, że doprowadzisz je do Królestwa Bożego. W tej tajemnicy pragnę podziękować za wszystkie dary i łaski otrzymane za przyczyną Najświętszej Maryi Panny i tej modlitwy.

V. Ukoronowanie N.M.P.

Proszę Cię Jezu w intencji moich dzieci i wszystkich dzieci objętych modlitwą w tej róży przez tajemnicę Ukoronowania Maryi, uproś u Ojca swego łaskę ochrony tych dzieci przed wszelkim złem, zwłaszcza tym, jakie może wypływać z moich słabości i grzechów. Tobie powierzam drogi ich rozwoju i wierzę, że doprowadzisz je do Królestwa Bożego. W tej tajemnicy pragnę uwielbić Twoje Miłosierdzie w darach jakimi nas obdarzyłeś poprzez Maryję Królową Różańca Świętego.

Różaniec dla chorych


Odmawia się go tak jak Różaniec Święty.

Tajemnice Radosne

I. Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie

Maryja z pokorą przyjmuje wolę Bożą, staje się Matką Jezusa i całe swe życie oddaje na służbę Bogu.

Postanawiam: zawsze zgadzać się z wolą Bożą, cokolwiek mnie spotyka w życiu.

Boże, przebacz mi moje poprzednie utyskiwania, szemrania, bluźnierstwa na los, chorobę, na przykrości.

II. Najświętsza Maryja Panna nawiedza Św. Elżbietę

Maryja Służebnica Pańska spieszy z pomocą drugiemu człowiekowi, spełniając najniższe posługi przy Elżbiecie, która była w podeszłym wieku.

Postanawiam: okazywać wdzięczność wszystkim, którzy się mną opiekują w chorobie.

Boże, przepraszam Cię za tych, którzy nie potrafią docenić poświęcenia i pracy przy chorych.

III. Narodzenie Pana Jezusa

Chrystus rodzi się z miłości, aby wszystkich pociągnąć do siebie i zabrać.

Postanawiam: miłością i modlitwą dopomóc niewierzącym i obojętnym, by uznali Chrystusa swoim Bogiem i Panem.

Boże, przebacz wszystkim, którzy nie chcą Cię znać i kochać.

IV. Ofiarowanie Pana Jezusa

Matka Boża i święty Józef, posłuszni przepisom, ofiarują Dziecię swoje Ojcu Niebieskiemu. Złożona ofiara dopełni się na krzyżu.

Postanawiam: często modlić się o powołania kapłańskie i zakonne.

Boże, przebacz tym rodzicom, którzy przeciwstawiają się powołaniom swych dzieci.

V. Znalezienie Pana Jezusa w świątyni

Po trzech dniach szukania Maryja i Józef znajdują Jezusa nauczającego w świątyni.

Postanawiam: modlić się za kapłanów i katechetów, aby Bóg dodał sił do głoszenia prawdy Bożej.

Boże, spraw, aby dzieci i młodzież bez przeszkód uczęszczały na katechizacje.

Tajemnice Światła

I. Chrzest Jezusa w Jordanie

Jezus schodzi do wody jak inni ludzie, otwierają się niebiosa i głos Ojca ogłasza Go Synem umiłowanym, a Duch Święty powołuje Go do przyszłej misji.

Postanawiam: modlić się za wszystkich ochrzczonych, aby cenili sobie łaskę przynależności do Kościoła Chrystusowego.

Panie Jezu pomóż nam gorliwie wypełniać obowiązki chrześcijańskie wypływające z chrztu świętego.

II. Jezus na weselu w Kanie

Na weselu w Kanie Jezus uczynił pierwszy cud na prośbę Maryi, przemieniając wodę w wino, przez co otworzył serca uczniów na wiarę w Jego bóstwo.

Postanawiam: modlić się o siłę wiarę i wprowadzać we własne życie Słowa Jezusa.

Panie Jezu pomóż nam, abyśmy zrozumieli, że posłuszeństwo Twojej Matce, prowadzi do posłuszeństwa wobec Ciebie.

III. Nauczanie Pana Jezusa

W życiu publicznym Jezus głosił nadejście Królestwa Bożego, wzywał do nawrócenia i odpuszczał grzechy tym, którzy zbliżali się do Niego z ufnością.

Postanawiam: modlić się za grzeszników, aby nawrócili się i powrócili do najlepszego Ojca.

Panie Jezu pomóż nam codziennie przemieniać się, powstawać z grzechu i często korzystać z sakramentu pojednania, wielkiej tajemnicy miłosierdzia.

IV. Przemienienie Pańskie

Wobec Apostołów Piotra, Jakuba i Jana, chwała Boża rozświetliła oblicze Chrystusa, gdy Ojciec ogłosił, że jest Jego Synem i wezwał ich, aby Go słuchali.

Postanawiam: cierpliwie znosić swoje cierpienia i modlić się o moje zbawienie.

Panie Jezu pomóż mi zrozumieć tajemnicę krzyża w moim życiu i wytrwać przy Tobie.

V. Ustanowienie Eucharystii

Chrystus stał się pokarmem duchowym pod postaciami chleba i wina, dając aż do końca świadectwo swej miłości do ludzi, dla których złożył siebie w ofierze.

Postanawiam: dziękować Jezusowi za dar Eucharystii.

Panie Jezu pomóż nam nieustannie czerpać z tego nieskończonego źródła miłości i miłosierdzia, uczestnicząc we Mszy świętej i przyjmując Komunię świętą.

Tajemnice Bolesne

I. Pan Jezus modli się w Ogrójcu

Wszyscy opuścili Jezusa w Jego męce, nawet Apostołowie. Nie opuścił Go Ojciec Niebieski. Gdy nas wszyscy opuszczają w naszej chorobie, cierpieniu, nie opuści nas nigdy Bóg.

Postanawiam: modlić się za chorych w parafii, aby cierpliwie znosili swoje dolegliwości i osamotnienie.

Boże, pośpiesz mi z pomocą i pociechą, gdy mi będzie bardzo smutno i ciężko.

II. Biczowanie Pana Jezusa

Jezus, odarty z szat pohańbiony, oplwany, biczowany, wylewał Krew za ludzką sromotę i wszystkie grzechy cielesne.

Postanawiam: modlić się o czystość młodzieży i moralne życie małżeńskie.

Boże, przepraszam Cię za wszystkie zgorszenia.

III. Ukoronowanie cierniem

Nie cierniowa, ale złota należała się korona Chrystusowi. Ale Jezus dał sobie pokaleczyć głowę za pychę władców ziemskich, za moją też wyniosłość, za obelgi rzucane na Papieża – głowę Kościoła, biskupów, kapłanów.

Postanawiam: z pokorą przyjmować zarządzenie Kościoła i z szacunkiem odnosić się do kapłanów.

Boże, daj opamiętanie tym, którzy uwłaczają godności biskupiej i kapłańskiej.

IV. Dźwiganie Krzyża

Choć krzyż ciężki i droga trudna, szedł Chrystus na Kalwarię, aby przez krzyż i mękę swoją przynieść nam zbawienie.

Postanawiam: wraz z Chrystusem dźwigać krzyż choroby i cierpienia dla zbawienia siebie i innych.

Boże, pozwól mi z poddaniem się Twojej woli dźwigać swój krzyż.

V. Śmierć na Krzyżu

Przy męce, konaniu i śmierci swego Syna obecna była Matka Najświętsza.

Postanawiam: uprosić u Matki Bożej Bolesnej szczęśliwą śmierć dla siebie i modlić się za konających.

Maryjo, dozwól mi, abym za Synem Twoim mógł kiedyś ze spokojem i ufnością powiedzieć: „Ojcze, w Twoje ręce oddaje ducha mego”.

Tajemnice Chwalebne

I. Zmartwychwstanie Pana Jezusa

Po swoim Zmartwychwstaniu Chrystus ustanowił Sakrament Pokuty, aby człowiek upadający powstał do nowego życia.

Postanawiam: ofiarować dziś swoje cierpienie i modlić o dobrą spowiedź zatwardziałych grzeszników.

Jezu, miej litość nad biednymi grzesznikami.

II. Wniebowstąpienie

W czterdzieści dni po zmartwychwstaniu, Jezus wstąpił do Nieba. Odszedł, aby nam przygotować mieszkanie w Królestwie Niebieskim „W Domu Ojca mego jest mieszkań wiele” (J 14,2).

Postanawiam: moje cierpienia, modlitwą ofiarować za tych, którzy mnie uprzedzili do Domu Ojca.

Dobry Jezu, a nasz Panie, daj im wieczną radość w Królestwie Bożym.

III. Zesłanie Ducha Świętego

Duch Święty napełnił Apostołów miłością, odwagą i zapałem do pracy ewangelicznej.

Postanawiam: modlić się często do Ducha Świętego w intencji misjonarzy.

Duchu Święty, wspieraj wysiłki Kościoła na polu misyjnym.

IV. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

„Niepokalana Dziewica, zachowana wolną od wszelkiej skazy winy pierworodnej do pełniwszy biegu życia ziemskiego z ciałem i duszą wzięta została do chwały niebieskiej”.

Postanawiam: wielbić Maryję i każdego dnia odmawiać Różaniec święty.

Maryjo, Tobie polecam ciało i duszę moją.

V. Ukoronowanie Najświętszej Maryi Panny na Królową Nieba i Ziemi

„Maryja dzięki łasce Bożej wywyższona po Synu ponad wszystkich Aniołów i ludzi, jako Najświętsza Matka Boża która uczestniczyła w tajemnicy Chrystusa, słusznie doznaje od Kościoła czci szczególnej’.

Postanawiam: modlić się gorąco, aby Maryja doznawała coraz większej czci w Narodzie Polskim.

Maryjo, Królowo Polski jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam.

Maryjo, Królowo Różańca Świętego, módl się za nami.

Różaniec o Powołania


Zapraszamy o włączenie się do modlitwy różańcowej prosząc o wzrost świętych powołań w Archidiecezji Chicago i na całym świecie. www.chicagopriest.com

TAJEMNICE RADOSNE

I. Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie

Maryja odpowiada “Tak” Bożemu powołaniu. Pomimo, iż było to zupełnie nieoczekiwane i Archanioł dzieli się z nią drobnymi detalami, które muszą jej wystarczyć w danym momencie, Maryja odpowiada wspaniałomyślnie. Ofiarujmy ten dziesiątek za wszystkich powołanych do kapłaństwa oraz życia zakonnego, aby tak jak Maryja otrzymali łaskę do odpowiedzenia Bogu całym swoim sercem.

II. Nawiedzenie św. Elżbiety

Maryja nie traci czasu w wykorzystaniu łaski swojego powołania. Poprzez swoją współpracę, dzieło zbawienia już się dokonuje. Ofiarujmy ten dziesiątek za tych wszystkich, którzy są powołani, ale którym brakuje odwagi aby odpowiedzieć na Boże wezwanie. Niech Boża łaska przynagli ich do dania odpowiedzi, aby mogli rozpocząć pracę przy Bożych żniwach.

III. Narodzenie Pana Jezusa

Nasz Zbawiciel przychodzi do nas w rodzinie. Jakże ważna jest rola rodziny! Ofiarujmy ten dziesiątek za wszystkich rodziców, aby potrafili wprowadzać atmosferę miłości i wiary w swoich domach, a przez to pomagali swoim dzieciom w rozeznaniu powołania.

IV. Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni

Józef i Maryja przynieśli Jezusa do świątyni i ofiarowali Go Wszechmogącemu Bogu. Zdawali sobie sprawę z tego, że ich syn był Bożym darem, który należało Bogu zwrócić. Ofiarujmy ten dziesiątek prosząc o łaskę dla rodziców aby umieli rozpoznać dar jakim są ich dzieci i aby potrafili ofiarować je Bogu. Niech Jego wola towarzyszy im w każdym momencie ich życia.

V. Znalezienie Pana Jezusa w świątyni

Ta tajemnica mówi o niezaplanowanym wydarzeniu w życiu Józefa i Maryi. Przez kilka dni ich serca przeszywał ból, aż do momentu kiedy znaleźli swojego Syna. Ofiarujmy ten dziesiątek za tych rodziców, którzy z trudem przyjmują i wspierają powołanie swoich dzieci do służby Bogu. Niech Bóg obdarzy ich łaską wiary, aby byli wstanie wspierać Bożą wolę wżyciu swoich dzieci, i aby jak Józef i Maryja , przylgnęli do tajemniczych dróg, które Bóg przygotował w ich sercach.

TAJEMNICE ŚWIATŁA

I. Chrzest Pana Jezusa

Tajemnica chrztu naszego Pana jest tajemnicą Jezusa przyjmującego na siebie misję Mesjasza. W ten sposób Jezus rozpoczyna swoją publiczną działalność. Ofiarujmy ten dziesiątek za wszystkich powołanych do Bożej służby, którzy mają obawy, aby odpowiedzieć Bogu z powodu tego co inni mogą powiedzieć lub pomyśleć. Panie, obdarz ich odwagą, aby zaakceptowali misję, którą dla nich przygotowałeś.

II. Wesele w Kanie Galilejskiej

Przez wstawiennictwo Maryi Jezus przemienia zwykłą wodę w nadzwyczajne wino. Jakie niezwykłe rzeczy Boża łaska może dokonać w naszym życiu! Ofiarujmy ten dziesiątek za tych, którzy są powołani ale wątpią w to, że mają cokolwiek do zaoferowania. Niech ufają w Bożą moc doprowadzającą wszystkie rzeczy do spełnienia i odpowiedzą “Tak” na Jego wezwanie.

III. Głoszenie Królestwa Bożego

Jezus rozpoczął swoją publiczną działalność od głoszenia Królestwa Bożego. Jakże radosna to wiadomość dla wszystkich ludzi! Ofiarujmy ten dziesiątek prosząc o wzrost powołań, abyśmy mieli wielu kapłanów i osoby zakonne, którzy będą głosić tę prawdę i świadczyć o niej całym swoim życiem.

IV. Przemienienie Pana Jezusa

Jezus umocnił wiarę swoich apostołów poprzez momenty, w których ukazał im swoją boską naturę. Jezus chciał aby apostołowie doświadczyli tej ponad naturalnej rzeczywistości Jego nadchodzącej męki i śmierci. Ofiarujmy ten dziesiątek za wszystkich powołanych do Bożej służby, aby rozpoznali Boży głos w swoim życiu i odważnie zaakceptowali dźwiganie krzyża.

V. Ustanowienie Eucharystii

Dar Eucharystii jest tajemnicą przerastającą naszą zdolność rozumienia. Ciągła obecność naszego Pana w Najświętszym Sakramencie, zbawcza tajemnica Najświętszej Ofiary Mszy – świat wiele by stracił bez tego cudu. Jezus daje samego siebie w Świętej Eucharystii poprzez posługę Swoich kapłanów. Ofiarujmy ten dziesiątek prosząc Boga o większą liczbę kapłanów w naszej Archidiecezji. Niech Bóg powołuje wielu do uczestnictwa w kapłaństwie Chrystusowym i niech szczodrze odpowiedzą na Jego wezwanie.

TAJEMNICE BOLESNE

I. Modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu

Jezus prosił swoich apostołów aby się modlili “ażeby nie ulegli pokusie”. Nasz Pan wiedział, że potrzebowali oni modlitwy aby wytrwać w tym co miało wkrótce nastąpić. Ofiarujmy ten dziesiątek za tych wszystkich, których Bóg powołuje do kapłaństwa i życia zakonnego, aby mogli posiąść głębokie i wytrwałe życie modlitwy. Poprzez siłę którą otrzymują w życiu duchowym, niech odważnie odpowiedzą na Boże wołanie.

II. Biczowanie Pana Jezusa

Cierpienie naszego Pana podczas biczowania było ogromne. Jezus ofiarował samego siebie dla naszego zbawienia. Ofiarujmy ten dziesiątek prosząc o łaskę aby wielu młodych ludzi poczuło w swoich sercach pragnienie ofiarowania siebie samych Bogu jako kapłani i osoby zakonne.

III. Cierniem ukoronowanie

Jezus cierpliwie znosił okropne wyszydzanie i kpiny ze strony żołnierzy, którzy Go ukoronowali cierniem. Ofiarujmy ten dziesiątek za tych, którzy słysząc Boży głos wciąż mają trudności żeby odpowiedzieć “Tak” z powodu bolesnych przeciwności życiowych. Niech ich troska o swoje dobre imię nigdy nie stanie na przeszkodzie w podążaniu za Bożą wolą.

IV. Dźwiganie krzyża

W drodze na Kalwarię, nasz Pan znalazł pocieszenie i pomoc wielu ludzi: Szymona z Cyreny, niewiast jerozolimskich, Swojej Matki i Weroniki. Jak wiele te akty miłości musiały znaczyć dla Jezusa! Ofiarujmy ten dziesiątek prosząc abyśmy zawsze wspomagali, naszymi modlitwami i wyrzeczeniami, tych, których Bóg powołuje do swojej służby. Niech Pan Bóg pomoże nam włączyć się pełnym sercem do tego ważnego dzieła wspierania Jego sług.

V. Ukrzyżowanie Pana Jezusa

U stop krzyża powstał nowy rodzaj rodziny. Zanim Jezus skonał, przykazał On całą ludzkość, reprezentowaną w osobie swojego “umiłowanego ucznia”, pod matczyną opiekę Maryi. Poprzez Nowe Przymierze znaczenie rodziny nabiera zupełnie nowego sensu. Ofiarujmy ten dziesiątek w intencji tych wszystkich powołanych do Bożej służby, którzy jednak wahają się z powodu lęku przed życiem w samotności i bez własnych rodzin. Pomóż im Panie zrozumieć, że poprzez służbę Tobie jako kapłani i osoby zakonne, ich pragnienie posiadania własnych rodzin będzie całkowicie wypełnione.

TAJEMNICE CHWALEBNE

I. Zmartwychwstanie Pana Jezusa

Powstanie z martwych naszego Pana przyniosło nadzwyczajną radość Jego cierpiącym uczniom. Ich życie już nigdy nie będzie takie samo. Ofiarujmy ten dziesiątek prosząc o wzrost łaski w sercach powołanych do kapłaństwa i życia zakonnego. Niech doświadczą niezmiernej radości w oddaniu Bogu całego swojego życia i odpowiedzą “Tak” na Jego głos. Pomóż im zrozumieć, że ich bezinteresowna odpowiedź Bogu przemieni ich życia na zawsze.

II. Wniebowstąpienie Pana Jezusa

Jezus wstąpił do nieba, nie po to żeby nas opuścić, ale aby stać się naszą nadzieją. On nieustannie wstawia się za nami przed tronem Ojca i przygotowuje miejsce dla swoich wybranych w Królestwie Niebieskim. Ofiarujmy ten dziesiątek prosząc o wzrost liczby kapłanów i osób zakonnych, którzy pomogą nam w wiernym podążaniu do naszej niebieskiej ojczyzny. Niech zawsze będą świadomi swojej niezastąpionej misji, którą pełnią w dziele zbawienia.

III. Zesłanie Ducha Świętego

Przyjście Ducha Świętego przemieniło przerażonych apostołów w odważnych świadków ewangelii. Kościół został posłany z odwagą i gorliwością! Ofiarujmy ten dziesiątek prosząc o moc Ducha Świętego dla wszystkich powołanych do kapłaństwa i życia zakonnego. Niech odpowiedzą odważnie na zaproszenie poświęcenia swego życia dla Chrystusa i Jego Kościoła.

IV. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Sobór Watykański II przypomniał nam, że rola Maryi w dziele zbawienia nie zakończyła się w momencie Jej wniebowzięcia. Ona nieustannie wstawia się za nami wszystkimi, swoimi dziećmi, w naszej wędrówce przez życie. Ofiarujmy ten dziesiątek prosząc o Jej wstawiennictwo. Niech Kościół święty otrzyma przez Jej modlitwy obfitość powołań kapłańskich i zakonnych.

V. Ukoronowanie Najświętszej Maryi Panny

Ta tajemnica uświadamia nam piękno wiary Maryi, pierwszej uczennicy naszego Pana. Ta, która nazwała siebie samą “służebnicą Pana”, jest teraz wywyższona ponad anioły. Ta, która odpowiedziała Bogu “Tak” we wszystkim, jest teraz Królową nieba i ziemi. Ofiarujmy ten dziesiątek za wszystkich powołanych, aby otrzymali łaskę zrozumienia, że służyć Bogu znaczy królować razem z Nim.

Różaniec za Misje


Niech służy pomocą w codziennej modlitwie, wspólnotom parafialnym, wszystkim tym, którzy pragną swoją modlitwą wspierać polskich misjonarzy i misjonarki, osoby świeckie, kapłanów zakonnych i diecezjalnych, siostry zakonne, wolontariuszy. Codzienna modlitwa różańcowa ofiarowana w intencji może przynieść niezwykłe owoce.

Dzieło Pomocy „Ad Gentes”
X lat w służbie misjom
RÓŻANIEC ZA MISJE
Rozważania
WARSZAWA 2016

© DZIEŁO POMOCY „AD GENTES”
Wydawca:
Dzieło Pomocy „Ad gentes”
ul. Byszewska 1
03-729 WARSZAWA
Redakcja:
ks. dr Zbigniew Sobolewski
Projekt okładki i opracowanie graficzne
Elżbieta Wysocka-Zbiegień

http://www.adgentes.misje.pl/

WSTĘP

Jednym ze skutecznych sposobów pomagania misjom jest modlitwa różańcowa. Kościół do niej nieustannie zaprasza, zwłaszcza w październiku. Rozważając tajemnice z życia Jezusa i Maryi pamiętajmy o misjonarkach i misjonarzach, którzy na wszystkich kontynentach sieją ziarna Chrystusowej Ewangelii. Wesprzyjmy ich trud i poświęcenie modlitwą, pamiętając, że misje są sprawą wiary. Upraszajmy im moc Bożego błogosławieństwa i łaski.

Kolory misyjnego różańca pomagają nam pamiętać o ludach i narodach, do których
Chrystus posłał swych misjonarzy. Symbolizują one kontynenty, na których pracują
misjonarze: kolor zielony oznacza Afrykę, czerwony – Amerykę, biały – Europę, niebieski – Oceanię, a kolor żółty Azję.

Każdego dnia ofiarujmy Bogu przez pośrednictwo Maryi Królowej Różańca Świętego
przynajmniej 1 dziesiątek różańca w intencjach misji.
Tym wszystkim, którzy modlitwą, ofiarowanym cierpieniem w intencji misji oraz
darami serca pomagają misjonarkom i misjonarzom z wdzięcznością błogosławię w Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

Bp Jerzy Mazur SVD
Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji

TAJEMNICE RADOSNE
(poniedziałek i sobota)

W nasz człowieczy los wpisane są tajemnice radosne. Są one dla nas przedsmakiem tego szczęścia, do którego jesteśmy przeznaczeni. Uczą, że jedynym i obfitym źródłem niegasnącej radości jest sam Bóg.

Prośmy za misjonarkami i misjonarzami, aby byli radosnymi świadkami Ewangelii.
Niech radość Ewangelii stanie się źródłem misyjnego zapału dla całego Kościoła.

I TAJEMNICA RADOSNA – ZWIASTOWANIE

„Anioł rzekł do Maryi: Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, «błogosławiona jesteś
między niewiastami»” (Łk 1,28).

Maryja wypowiedziała swe „tak” dla zbawczego planu Boga. Odtąd Jej jedynym pragnieniem stało się, by cały świat przyjął Jej Syna jako swego Pana i Zbawcę.

Afryka jest kontynentem, który cierpi z powodu nieustanych konfliktów etnicznych,
głodu i zacofania. Dziesiątkują go choroby, brak dostępu do wody pitnej, zabobony i nędza.

Módlmy się za młode Kościoły w Afryce, by głosząc Chrystusa i prowadząc dzieła
charytatywne i edukacyjne przyczyniały się do duchowego i społecznego odrodzenia całego kontynentu.

II TAJEMNICA RADOSNA – NAWIEDZENIE ŚW. ELŻBIETY

„Elżbieta wydała okrzyk i powiedziała: Błogosławiona jesteś między niewiastami i
błogosławiony jest owoc Twojego łona. Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana” (Łk 1,42. 45).

Maryja zaniosła swej krewnej Jezusa. Nie zważając na trudy i niewygody podróży, wybrała się do niej z pomocą. Otrzymana w Nazarecie misja nie zamknęła Jej serca na potrzeby bliźnich. Maryja kochała z całego serca Boga, a w Nim – ludzi.

Módlmy się za rdzenne ludy Ameryki Łacińskiej, które borykają się z
niesprawiedliwością społeczną, korupcją, przemocą i dyskryminacją ubogich, aby znalazły siłę do ich przezwyciężania w Chrystusie, Synu Bożym, który przyszedł na ziemię, by nas zbawić.

III TAJEMNICA RADOSNA – BOŻE NARODZENIE

„Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich: Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie” (Łk 2,9-12).

Jezus narodził się w skrajnym ubóstwie, aby ubodzy mieli do Niego dostęp. Ukrył swe
bóstwo. Stał się darem bezinteresownej i wspaniałej miłości Ojca.

Módlmy się za Europę, by odnowiła się w wierze i na nowo podjęła dzieło
ewangelizacji wszystkich narodów. Niech radość Ewangelii stanie się źródłem zapału
misyjnego dla Kościołów w Europie, przywracając im moc wiary i siłę ducha.

IV TAJEMNICA RADOSNA – OFIAROWANIE PAŃSKIE

„Symeon wziął Dziecię w objęcia, błogosławił Boga i mówił: Teraz, o Władco, pozwól odejść słudze Twemu w pokoju, według Twojego słowa. Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie, któreś przygotował wobec wszystkich narodów: światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Twego, Izraela” (Łk 2,28-32).

Składając w świątyni jerozolimskiej ofiarę ubogich, Maryja z Józefem podziękowali Bogu za narodziny Jezusa. Swą wdzięczność za wypełnienie się Bożych obietnic wyraził również prorok Symeon. Maryja uczy nas dostrzegania z wdzięcznością tego, co daje nam Bóg.

Módlmy się za ludy Oceanii, aby i do nich dotarło Światło Ewangelii. Niech ich rajska
ziemia, liczne wyspy i nieogarnione wzrokiem terytoria staną się królestwem Chrystusa, oazą pokoju i Bożego błogosławieństwa.

V TAJEMNICA RADOSNA – ZNALEZIENIE CHRYSTUSA W ŚWIĄTYNI

„Dopiero po trzech dniach odnaleźli Go w świątyni, gdzie siedział między nauczycielami,
przysłuchiwał się im i zadawał pytania. Wszyscy zaś, którzy Go słuchali, byli zdumieni
bystrością Jego umysłu i odpowiedziami. Na ten widok zdziwili się bardzo, a Jego Matka
rzekła do Niego: Synu, czemuś nam to uczynił? Oto ojciec Twój i Ja z bólem serca
szukaliśmy Ciebie. Lecz On im odpowiedział: Czemuście Mnie szukali? Czy nie
wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca?” (Łk 2,46-49).

Rodzice Jezus przeżyli dramat zagubienia Go. Szukali Syna z bólem serca i wielką
niepewnością. Gdy znaleźli Jezusa w świątyni zrozumieli, że winien być on „w sprawach
swego Ojca”.

W wielu krajach azjatyckich dzieci są wykorzystywane do ciężkiej, niewolniczej i
szkodliwej dla zdrowia pracy. Są bite, żyją w nędzy i beznadziei. Często posługują się nimi zorganizowane grupy przestępcze dla swych celów.

Módlmy się za dzieci żyjące w Azji, by mogły beztrosko i radośnie przeżywać swe dzieciństwo i jak Chrystus wzrastać w latach i łasce u Boga i ludzi.

TAJEMNICE ŚWIATŁA
(czwartek)

Tajemnicę światła ukazują Chrystusa jako światłość świata (zob. J 8,12); Tego, który
przynosi na świat pełnię prawdy i miłości. W świetle Chrystusowego światła i prawdy
układajmy nasze życie. Odkrywajmy Jezusa i dzielmy się radością wiary z innymi. Pamiętajmy o misjonarkach i misjonarzach, którzy na krańcach świata mówią o Bogu, Jedynym naszym Zbawicielu.

I TAJEMNICA ŚWIATŁA – CHRZEST CHRYSTUSA W JORDANIE

„Kiedy cały lud przystępował do chrztu, Jezus także przyjął chrzest. A gdy się modlił,
otworzyło się niebo i Duch Święty zstąpił na Niego, w postaci cielesnej niby gołębica, a nieba odezwał się głos: Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie” (Łk 3,21-22).

Podczas chrztu pokuty Chrystusa w Jordanie objawiła się Trójca Święta: Bóg, który jest
miłującą się wspólnotą Osób. Jezus, umiłowany Syn Ojca stał się solidarnym z grzesznikami, aby wszystkich doprowadzić do chwały i świętości.

W Afryce jest wiele tradycji religijnych, w których Duch Święty ukrył ziarna prawdy.
Afrykańczycy są bardzo religijni, lecz często ich wiara jest podszyta strachem przed złymi duchami, które mogą im szkodzić.

Módlmy się za rdzennych mieszkańców tego kontynentu,
aby pozbyli się strachu i z wiarą przyjęli Chrystusa jako wybawcę z niewoli zabobonów i
magii. Niech Jezus obdarzy ich serca odwagą i pokojem.

II TAJEMNICA ŚWIATŁA – CUD W KANIE GALILEJSKIEJ

„Trzeciego dnia odbywało się wesele w Kanie Galilejskiej i była tam Matka Jezusa.
Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów. A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: Nie mają już wina. Jezus Jej odpowiedział: Czyż to moja lub twoja sprawa, Niewiasto? Czyż jeszcze nie nadeszła godzina moja? Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie. Stało zaś tam sześć stągwi kamiennych przeznaczonych do żydowskich oczyszczeń, z których każda mogła pomieścić dwie lub trzy miary. Rzekł do nich Jezus: Napełnijcie stągwie wodą! I napełnili je aż po brzegi. Potem do nich powiedział: Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu! Oni zaś zanieśli” (J 2,1-8).

Maryja jawi się w Kanie Galilejskiej jako Matka zatroskana o wszystkich, czujna i gotowa
nieść konieczną pomoc. Jest Wszechmocą błagającą. Na Jej prośbę Jezus uczynił pierwszy cud – dokonał przemiany wody w wyborne wino.

W Ameryce Łacińskiej jest wiele sytuacji, które wymagają przemiany, uzdrowienia i
naprawy. Ten ogromny kontynent nieustannie zmaga się z korupcją, niesprawiedliwością
społeczną i przemocą. Jego mieszkańcy potrzebują pomocy, aby żyć w duchu solidarności i miłości braterskiej.

Prośmy Maryję, by ze swego największego sanktuarium w Guadalupe
promieniowała pokojem, radością i umiłowaniem dobra wspólnego. Niech ludy tego
kontynentu doznają Jej matczynej pomocy i wstawiennictwa.

III TAJEMNICA ŚWIATŁA – JEZUS OGŁASZA KRÓLESTWO I WZYWA DO NAWRÓCENIA

„Gdy Jan został uwięziony, Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” (Mk 1,14-15).

Swą publiczną działalność Chrystus rozpoczął od nawoływania do pokuty i nawrócenia.
Ogłaszał nadejście królestwa Bożego i zapraszał do przyjęcia go. Uczył, że to królestwo nie ma granic geograficznych, lecz chroni się w ludzkich sercach.

Módlmy się za Europę, która potrzebuje odrodzenia w wierze i odkrycia na nowo
Chrystusa jako Pana. Prośmy, by „stary kontynent” odmłodniał dzięki zapałowi misyjnemu i radości, jaką daje poznanie Ewangelii.

IV TAJEMNICA ŚWIATŁA – PRZEMIENIENIE PAŃSKIE NA GÓRZE TABOR

„Po sześciu dniach Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i brata jego Jana i zaprowadził ich na górę wysoką, osobno. Tam przemienił się wobec nich: twarz Jego zajaśniała jak słońce, odzienie zaś stało się białe jak światło. A oto im się ukazali Mojżesz i Eliasz, którzy rozmawiali z Nim. Wtedy Piotr rzekł do Jezusa: Panie, dobrze, że tu jesteśmy; jeśli chcesz, postawię tu trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza. Gdy on jeszcze mówił, oto obłok świetlany osłonił ich, a z obłoku odezwał się głos: To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie! Uczniowie, słysząc to, upadli na twarz i bardzo się zlękli. A Jezus zbliżył się do nich, dotknął ich i rzekł: Wstańcie, nie lękajcie się! Gdy podnieśli oczy, nikogo nie widzieli, tylko samego Jezusa” (Mt 17,1-7).

Odsłaniając tajemnicę swego bóstwa i chwały wiecznej Jezus przygotowywał uczniów na
swoją mękę i śmierć. Chciał umocnić w nich nadzieję zwycięstwa, by wystarczyło jej na czas, gdy wszystko wyda się im przegrane i stracone.

Módlmy się za ludy Oceanii, aby wśród nich zakorzenił się Kościół, wspólnota wiary
w Zmartwychwstałego. Niech wzrastają w poznaniu Chrystusa, który daje prawdziwe życie i chroni przed beznadzieją. Niech znajdą się gorliwi misjonarze, zapalający światło wiary, które nie zgaśnie w ciemnościach cierpień i trudów.

V TAJEMNICA ŚWIATŁA – USTANOWIENIE EUCHARYSTII

„A gdy oni jedli, Jezus wziął chleb i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dał uczniom, mówiąc: Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje. Następnie wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie, dał im, mówiąc: Pijcie z niego wszyscy, bo to jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów” (Mt 26,26-28).

Jezus znalazł sposób, by mimo upływu czasu od Jego powrotu do Ojca, pozostać z nami. Eucharystia jest sakramentem Miłości obecnej w życiu tych, których On kocha. To sakrament całkowitego oddania się, zawierzenia i pomniejszenia Tego, który skrył swe bóstwo i człowieczeństwo, by stać się naszym duchowym Pokarmem.

Módlmy się za młode Kościoły w Azji, które czerpią siłę do codziennej ewangelizacji
z Eucharystii. Ona rodzi męczenników i gorliwych wyznawców. Prośmy o wolność religijną dla prześladowanych, aby mogli bez przeszkód i lęku chwalić Boga w swym życiu.

TAJEMNICE BOLESNE
(wtorek i piątek)

Tajemnice bolesne przygotowują nas na przyjęcie cierpienia w naszym życiu. Uczymy się od Chrystusa dźwigania krzyża w duchu miłości i dziecięcego zaufania Bogu.
Módlmy sie za misjonarzy, którzy doświadczają odrzucenia, obojętności, cierpienia
fizycznego lub duchowego, aby byli silni w wierze i trwali mimo przeciwności losu w swej
misji.

I TAJEMNICA BOLESNA – MODLITWA CHRYSTUSA W OGRÓJCU

„A kiedy przyszli do ogrodu zwanego Getsemani, rzekł Jezus do swoich uczniów: Usiądźcie tutaj, Ja tymczasem będę się modlił. Wziął z sobą Piotra, Jakuba i Jana i począł drżeć, i odczuwać trwogę. I rzekł do nich: Smutna jest moja dusza aż do śmierci; zostańcie tu i czuwajcie! I odszedłszy nieco dalej, upadł na ziemię i modlił się, żeby – jeśli to możliwe – ominęła Go ta godzina. I mówił: Abba, Ojcze, dla Ciebie wszystko jest możliwe, zabierz ten kielich ode Mnie! Lecz nie to, co Ja chcę, ale to, co Ty niech się stanie!” (Mk 14,32-36).

Podczas modlitwy w Ogrójcu Jezus, jak każdy człowiek w sytuacji zagrożenia śmiercią, był przerażony i bezradny. Strachowi przed bólem fizycznym towarzyszyło cierpienie duchowe, spowodowane świadomością, że wielu ludzi odrzuci zbawcze owoce Jego Męki.

Prośmy za udręczone głodem, chorobami i wojnami ludy i plemiona Afryki, aby w
Męce Chrystusa znajdowały siłę do pokonywania apatii i lęku, nie poddawały się rozpaczy i rezygnacji. Módlmy się, aby Afrykańczycy, jak Chrystus mówili Bogu: „Nie moja, lecz Twoja wola niech się stanie” i w Nim szukali pomocy i wyzwolenia.

II TAJEMNICA BOLESNA – BICZOWANIE CHRYSTUSA

„Wówczas Piłat wziął Jezusa i kazał Go ubiczować” (J 19,1).

Żołnierze wykonali karę naznaczoną przez Piłata. Bezlitośnie smagali ciało Chrystusa. Pan przyjmował tę mękę w milczeniu, z całkowitym poddaniem się, bez walki. Wszystko znosił w duchu ofiary. Swą zbawczą intencją obejmował także tych, którzy zadawali Mu ból.

Módlmy się za ludy Ameryki Łacińskiej, nękane walkami wewnętrznymi i rewoltami,
aby ich serca pragnienie pokoju i pojednania. Niech rządzący państwami zatroszczą się o
sprawiedliwe prawa i poszanowanie godności wszystkich ludzi. Niech zadbają o najsłabszych członków swych społeczności.

III TAJEMNICA BOLESNA – CIERNIEM UKORONOWANIE CHRYSTUSA

„Wtedy żołnierze namiestnika zabrali Jezusa z sobą do pretorium i zgromadzili koło Niego
całą kohortę. Rozebrali Go z szat i narzucili na Niego płaszcz szkarłatny. Uplótłszy wieniec z ciernia włożyli Mu na głowę, a do prawej ręki dali Mu trzcinę. Potem przyklękali przed Nim i szydzili z Niego, mówiąc: Witaj, królu żydowski! Przy tym pluli na Niego, brali trzcinę i bili Go po głowie” (Mt 27,27-29).

Mimo odrzucenia przez ludzi, wyszydzenia i wyśmiania, Jezus pozostał kochającym królem. On jest królem tych serc, które z wiarą przyjmują Jego królestwo. Jest królem cichych, pokornych, zasmuconych, cierpiących dla sprawiedliwości, budujących pokój, miłosiernych i przebaczających.

Módlmy się za narody zamieszkujące Europę, które niejednokrotnie odrzucały jarzmo
Jezusowego krzyża i wyrzekały się Jego królestwa. Prośmy o łaskę odrodzenia wiary, nadziei i miłości w narodach, które uznają się za chrześcijańskie. Niech Kościół w Europie umocni się w wierze poprzez misyjne zaangażowanie duchownych i świeckich.

IV TAJEMNICA BOLESNA – DŹWIGANIE KRZYŻA

„Był to dzień Przygotowania Paschy, około godziny szóstej. I rzekł do Żydów: Oto król wasz! A oni krzyczeli: Precz! Precz! Ukrzyżuj Go! Piłat rzekł do nich: Czyż króla waszego mam ukrzyżować? Odpowiedzieli arcykapłani: Poza Cezarem nie mamy króla. Wtedy więc wydał Go im, aby Go ukrzyżowano. Zabrali zatem Jezusa. A On sam dźwigając krzyż wyszedł na miejsce zwane miejscem Czaszki, które po hebrajsku nazywa się Golgota” (J 19,14-17).

Jezus przyjął ciężar krzyża „dla nas i dla naszego zbawienia”. Uczynił to, by zaświadczyć o miłosiernej miłości Ojca, który pragnie zbawienia wszystkich ludzi. Dźwigając krzyż, wziął na swe barki grzesznego człowieka i jego sprawy: los, przeznaczenie, zmagania, upadki i radości.

Módlmy się, aby owoce zbawczej Męki Chrystusa stały się udziałem ludów dalekiej
Oceanii. Prośmy, by ten kontynent wydał licznych świętych, którzy będą dla nas przykładem naśladowania Syna Bożego.

V TAJEMNICA BOLESNA – ŚMIERĆ CHRYSTUSA NA KRZYŻU

„A gdy nadeszła godzina szósta, mrok ogarnął całą ziemię aż do godziny dziewiątej. O
godzinie dziewiątej Jezus zawołał donośnym głosem: Eloi, Eloi, lema sabachthani, to znaczy: Boże mój, Boże mój, czemuś Mnie opuścił? Niektórzy ze stojących obok, słysząc to, mówili: Patrz, woła Eliasza. Ktoś pobiegł i napełniwszy gąbkę octem, włożył na trzcinę i dawał Mu pić, mówiąc: Poczekajcie, zobaczymy, czy przyjdzie Eliasz, żeby Go zdjąć z krzyża. Lecz Jezus zawołał donośnym głosem i oddał ducha. A zasłona przybytku rozdarła się na dwoje, z góry na dół” (Mk 15,32-38).

Krzyk Chrystusa jest skargą wszystkich, którzy umierają samotnie, zapomniani i odepchnięci przez bliźnich. Jest to zarazem lament i prośba za tymi, którzy cierpią w opuszczeniu. Śmierć Chrystusa na ołtarzu krzyża stała się krwawą ofiarą z Baranka, który gładzi grzechy świata. Jest wypełnieniem oczekiwań wielu pokoleń wierzących, którzy pragnęli zbawienia.

Módlmy się za Azję, gdzie nieustannie ponawia się dramat śmierci Jezusa. Prośmy,
by ludzie żyjący na innych kontynentach nie zapominali o Azji, ale przychodzili z pomocą
cierpiącym, chorym, ubogim i słabym. Módlmy się o pokój na tym kontynencie oraz ustanie prześladowań chrześcijan.

IV TAJEMNICE CHWALEBNE
(środa i niedziela)

Zwieńczeniem tajemnic różańcowych są tajemnice chwalebne. Rozważając je umacniamy swą nadzieję. Prośmy przez pośrednictwo Maryi, Królowej nieba i ziemi o łaskę silnej nadziei dla misjonarek i misjonarzy, którzy posługują w krajach misyjnych, aby nigdy nie tracili ducha i stale pamiętali, że ich posłannictwo ma nadprzyrodzony charakter.

I TAJEMNICA CHWALEBNA – ZMARTWYCHWSTANIE CHRYSTUSA

„Maria Magdalena natomiast stała przed grobem płacząc. A kiedy tak płakała, nachyliła się do grobu i ujrzała dwóch aniołów w bieli, siedzących tam, gdzie leżało ciało Jezusa – jednego w miejscu głowy, drugiego w miejscu nóg. I rzekli do niej: Niewiasto, czemu płaczesz? Odpowiedziała im: Zabrano Pana mego i nie wiem, gdzie Go położono. Gdy to powiedziała, odwróciła się i ujrzała stojącego Jezusa, ale nie wiedziała, że to Jezus. Rzekł do niej Jezus:  Niewiasto, czemu płaczesz? Kogo szukasz? Ona zaś sądząc, że to jest ogrodnik, powiedziała do Niego: Panie, jeśli ty Go przeniosłeś, powiedz mi, gdzie Go położyłeś, a ja Go wezmę. Jezus rzekł do niej: Mario! A ona obróciwszy się powiedziała do Niego po hebrajsku: Rabbuni, to znaczy: Nauczycielu” (J 20,11-16).

Grób Chrystusa pozostał pusty. Pan powstał z martwych jako pierwszy. Jego
zmartwychwstanie jest zapowiedzią naszego zmartwychwstania. To wydarzenie rozpoczyna szczęśliwą wieczność, do której zaprasza nas Bóg. Patrząc na nasze życie przez pryzmat tej najgłębszej tajemnicy wiary, postrzegamy je jako drogę, która prowadzi do domu Ojca. Śmierć dla wierzących jest bramą, za którą rozpościera się nowy ląd.

Mimo wielu oznak śmierci Afryka pozostaje lądem nadziei na nowe życie. Prośmy, by
wszyscy Afrykańczycy przyjęli prawdę o Zmartwychwstaniu i poddali się mocy Tego, który nieustannie obdarza życiem wiecznym.

II TAJEMNICA CHWALEBNA – WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE

„On, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stawszy się podobnym do ludzi. A w zewnętrznym przejawie, uznany za człowieka, uniżył samego siebie, stawszy się posłusznym aż do śmierci – i to śmierci krzyżowej. Dlatego też Bóg Go nad wszystko wywyższył i darował Mu imię ponad wszelkie imię, aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich i podziemnych. I aby wszelki język wyznał, że Jezus Chrystus jest Panem – ku chwale Boga Ojca” (Flp 2,6-11).

Wniebowstąpienie Chrystusa jest Jego powrotem do domu. Przypomina, że naszą ojczyzną nie jest ziemia, lecz niebo. Odrywa nas od tego co ziemskie. Kieruje ku temu, co
nieprzemijające i trwałe. Chrystus swoim wniebowstąpieniem wywyższył ludzką naturę. Nie odrzucił tego, co piękne i szlachetne w człowieku, co jest dziełem stwórczym Boga.

Módlmy się za ludy przeogromnej Ameryki Łacińskiej, by zachowały swe naturalne
pragnienie szczęścia wiecznego i wrażliwość na sprawy wiary. Niech odrzucają pokusę sekt i synkretyzmu religijnego, zachowując czystość wiary chrześcijańskiej i eschatologicznej nadziei.

III TAJEMNICA CHWALEBNA – ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO

„Kiedy nadszedł wreszcie dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym
samym miejscu. Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić. Przebywali wtedy w Jerozolimie pobożni Żydzi ze wszystkich narodów pod słońcem. Kiedy więc powstał ów szum, zbiegli się tłumnie i zdumieli, bo każdy słyszał, jak przemawiali w jego własnym języku. Czyż ci wszyscy, którzy przemawiają, nie są Galilejczykami? – mówili pełni zdumienia i podziwu. Jakżeż więc każdy z nas słyszy swój własny język ojczysty? – Partowie i Medowie, i Elamici, i mieszkańcy Mezopotamii, Judei oraz Kapadocji, Pontu i Azji, Frygii oraz Pamfilii, Egiptu i tych części Libii, które leżą blisko Cyreny, i przybysze z Rzymu, Żydzi oraz prozelici, Kreteńczycy i Arabowie – słyszymy ich głoszących w naszych językach  wielkie dzieła Boże. Zdumiewali się wszyscy i nie wiedzieli, co myśleć: Co ma znaczyć? – mówili jeden do drugiego” (Dz 2,1-12).

Zesłanie Ducha Świętego przemieniło zatrwożony Kościół we wspólnotę misyjną, pełną
zapału i odwagi. Apostołowie umocnieni darem z wysoka podjęli śmiało misję zdobycia
świata dla Chrystusa. Mocą Ducha głosili Ewangelię i czynili cuda. Dzięki niezwykłym
interwencjom Ducha Świętego chrześcijaństwo rozprzestrzeniało się szybko w całym basenie Morza Śródziemnego i przenikało do licznych kultur.

Módlmy się za Ojca Świętego, biskupów, kapłanów, diakonów i cały lud Boży żyjący
w Europie, aby Kościół stał się na nowo pełną mocy Bożej wspólnotą misyjną. Niech Duch Święty, który jest głównym sprawcą misji, napełnia serca wszystkich wierzących gorącym pragnieniem, by stawali się prawdziwymi uczniami-misjonarzami Chrystusa.

IV TAJEMNICA CHWALEBNA – WNIEBOWZIĘCIE NMP

„Elżbieta wydała okrzyk i powiedziała: Błogosławiona jesteś między niewiastami i
błogosławiony jest owoc Twojego łona. A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? Oto, skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w moim łonie. Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana. Wtedy Maryja rzekła: Wielbi dusza moja Pana, i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy. Bo wejrzał na uniżenie Służebnicy swojej. Oto bowiem błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia, gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny. Święte jest Jego imię – a swoje miłosierdzie na pokolenia i pokolenia zachowuje dla tych, co się Go boją” (Łk 1,42-50).

Maryja zakończyła swe ziemskie życie i z dusza i ciałem została wzięta do Nieba. Ta, która była doskonale zjednoczona z Bogiem za życia ziemskiego, pozostała z Nim w komunii na wieki. Syn nie pozwolił, by Ciało Przeczystej Dziewicy i Matki uległo skażeniu.
Błogosławiona wśród niewiast, pierwsza Uczennica Chrystusa, wzór wiary i miłości w pełni cieszy się chwałą przyjaciół Boga według obietnicy: „Błogosławieni czystego serca,
albowiem oni Boga oglądać będą” (Mt 5,8).

Naszą modlitwą ogarnijmy ludy Oceanii, gdzie Maryja ma wielu czcicieli i
naśladowców. Prośmy, by Niepokalana Dziewica wybłagała tym ludom łaskę licznych i
świętych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych. Niech nigdy nie braknie świadków
Chrystusa na tym kontynencie.

V TAJEMNICA CHWALEBNA – UKORONOWANIE MARYI NA KRÓLOWĄ NIEBA I ZIEMII

„Potem wielki znak się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod Jej
stopami, a na Jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu” (Ap 12,1).

Kościół nieprzerwanie wierzy w chwalebne wyniesienie Maryi ponad aniołów i świętych.
Matka Jezusa jest królową nieba i ziemi, Panią naszych serc. Jednocześnie nigdy nie przestaje być naszą najczulszą Matka, Opiekunką, Doradczynią, Wspomożycielską i Ucieczką. Pełna niebiańskiej szczęśliwości nie zapomina o swych dzieciach, które żyjąc na tym świecie dążą do nieba.

Módlmy się za ludy Azji, gdzie Maryja cieszy się czcią milionów swych dzieci, aby
wzrastały w wierze, nadziei i miłości chrześcijańskiej. Niech sanktuaria maryjne, rozsiane po tym kontynencie staną się prawdziwymi centrami nowej ewangelizacji; nową Kaną
Galilejską, w której nie zamilknie głos Matki: „Uczyńcie wszystko, co Syn mój wam powie”.

Można odmółwić: Litanię Loretańską do N. M. P. z Pod Twoją obronę oraz Witaj Królowo.

Rozważania Różańcowe o Sercach Jezusa i Maryi


Najświętsze Serce Jezusa, przyjdź Królestwo Twoje przez Niepokalane Serce Maryi!

TAJEMNICE RADOSNE

Niepokalane Serce Maryi drogą do Najświętszego Serca Jezusa

I. Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie

Serce Jezusa w łonie Matki Dziewicy przez Ducha Świętego utworzone… Odwiecznym pragnieniem Boga jest obdarowanie ludzi swoim życiem. Dlatego stworzył nas z miłości, a gdy przez grzech pierworodny utraciliśmy to życie łaski, Syn Boży stał się Człowiekiem, aby nam je przywrócić.

Patrzmy, jak w Synu Bóg umiłował świat!

Wiele tysięcy lat ludzkość wyczekiwała Zbawiciela. Patriarchowie, prorocy, sprawiedliwi wypatrywali Go z tęsknotą, ale dopiero Niepokalana, Ona jedna, była godna zamknąć w swym łonie Nieskończonego. Cud niepojęty! Tajemnica niezgłębiona! Któż pozna i pojmie zjednoczenie Najświętszego Serca Boga-Człowieka z Niepokalanym Sercem Jego Matki!

Rozpoczyna się królestwo miłości Serca Jezusowego, a Jego panowaniu nie będzie końca (Łk 1, 33b). Jezus chce ze swoją miłością przychodzić do serc ludzkich i mieszkać w nich. Lecz czy one są w stanie godnie odpowiedzieć na Jego dar? Nie trzeba się jednak trapić – Maryja potrafi wszystko naprawić, uzupełnić. Bądźmy tylko całkowicie Jej własnością. Idźmy do Najświętszego Serca Jezusa przez Maryję, z Maryją.

II. Nawiedzenie Św. Elżbiety

O Niepokalane Serce Maryi, Świątynio Boga, Żywa Monstrancjo! Ty niesiesz Boga wybranym, do których On chce przyjść i przynieść światło poznania (jak Elżbiecie), radość i uświęcenie (jak Janowi), uzdrowienie (jak Zachariaszowi).

Na świecie rządzą przemoc i pieniądze, lecz Bóg okazuje swoją wszechmoc i władzę, przeprowadzając swe plany miłosierdzia, przez najmniejszych. On sam się uniżył, stając się Człowiekiem. Rozumie to Maryja i dlatego naśladuje swego Syna, stając się małą, ukrytą, chociaż pochodzi z królewskiego rodu Dawida i jest wykształcona w świątyni jerozolimskiej. Trójca Przenajświętsza znajduje radość, objawiając się najmniejszym i zwyciężając przez nich potęgę zła. Raduje się i Maryja, śpiewając Magnificat, w którym prorokuje, że Bóg strąca władców z tronu, a wywyższa pokornych (Łk 1, 52).

Matko Najświętsza, włącz w swoje uwielbienie Pana naszą modlitwę, aby była miła Sercu Jezusa!

III. Narodzenie Pana Jezusa

Przedwieczne Słowo zstępuje z tronu chwały i rodzi się Dzieciątkiem. Niepojęty, wszechmocny Pan zbliża się do ludzi, staje się bezbronny, ubogi, aby nikt nie lękał się do Niego przyjść.

Czego się boisz, Herodzie? Czego się boicie, dzisiejsi herodowie? Króla sprawiedliwości, prawdy, pokoju i miłości?

Biegną do Niego ludzie prości ze swoimi ubogimi darami, aby złożyć Mu hołd. Z daleka przybywają Mędrcy-Królowie, aby wyznać, że On jest Królem, Bogiem i Człowiekiem – składając przed Nim złoto, kadzidło i mirrę. Jednym tajemnicę Wcielenia Syna Bożego objawiają aniołowie. Drugich do poznania Króla Królów prowadzi światło gwiazdy. Aniołowie głoszą chwałę Boga i pokój ludziom dobrej woli. Radość ogarnia tych, którzy rozpoznają i przyjmują Boga – jak wtedy, tak i dzisiaj. Jednak nie wszystkie drzwi były i są otwarte… Czy moje serce jest gotowe przyjąć Króla Miłości?

IV. Ofiarowanie Pana Jezusa

Oto Ten przeznaczony jest (…) na znak, któremu sprzeciwiać się będą – a Twoją duszę miecz przeniknie – aby na jaw wyszły zamysły serc wielu (Łk 2, 34b-35).

Proroctwo starca Symeona wypełniało się przez całe życie Jezusa i dalej spełnia się w historii Kościoła. Często stworzenie sprzeciwia się Stwórcy, nie chce uznać królowania Boga i ginie na wieczność. Rozważmy wysiłek miłości Niepokalanego Serca Maryi, która objawia się w tylu miejscach świata, aby ratować dusze… A w zamian za to spotyka się często z lekceważeniem, obojętnością, wzgardą. Najświętsze Serce Jezusa pragnie, aby Serce Jego Matki było bardziej znane i miłowane, aby Jej wynagradzano za niewdzięczność.

V. Odnalezienie Pana Jezusa w świątyni

Najświętsze Serce Jezusa chciało doświadczyć miłości rodzinnej. W ukryciu i ciszy domku nazaretańskiego dokonywały się tajemnice zjednoczenia trzech Serc – Jezusa, Maryi i Józefa…

Jezus jest posłuszny Ojcu Niebieskiemu, ale również Matce. To nauka dla nas, którzy chcemy być niezależni i wszystko robić po swojemu, a z tego wynika wiele konfliktów.

Jak znaleźć lekarstwo na problemy współczesnych rodzin? Zaprosić do nich Jezusa Chrystusa przez akt intronizacji. Najświętsze Serce Jezusa spełni wszystkie swoje obietnice, dane nam przez św. Małgorzatę Alacoque, i dokona tego, czego my ludzie nie jesteśmy w stanie zrobić.

Najświętsze Serce Jezusa, Królu i zjednoczenie serc wszystkich, zmiłuj się nad nami! Bądź Głową każdej rodziny! Zjednocz je wszystkie w miłości do Ciebie i obdarz pokojem!

Matko Najświętsza, bądź naszą Matką!

Zjednoczenie Serc Jezusa, Maryi i Józefa nie było jednak pozbawione bólu. Na poznanie tajemnicy pozostania 12-letniego Jezusa w świątyni potrzeba było czasu, modlitwy, rozważania. Sens tego wydarzenia został w pełni odsłonięty w przyszłości, gdy wolą Ojca stało się zjednoczenie Serc Jezusa i Maryi w cierpieniu, podczas trzech dni Męki.

TAJEMNICE ŚWIATŁA

Oto Serce, które tak bardzo umiłowało ludzi.

I. Chrzest Pana Jezusa w Jordanie

Nawracajcie się, bo bliskie jest królestwo niebieskie (Mt 3, 2). Prostujcie drogę Panu (Łk 3, 4b). Wydajcie godne owoce nawrócenia (Łk 3, 8) – wołał św. Jan Chrzciciel. Nawrócenie jest warunkiem wejścia do królestwa Bożego. Serce oczyszczone przez pokutę i sakramenty jest zdolne przyjąć łaskę.

Jezus przychodzi nad Jordan i przez przyjęcie chrztu pozwala zaliczyć się do grzeszników. Jest Barankiem Bożym, który gładzi grzech świata (J 1, 29). Uprzedza i już przyjmuje „chrzest” swojej krwawej śmierci. Na to odpowiada głos Ojca: Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie (Mt 3, 17).

Jezus bierze na siebie nasze grzechy, aby zadośćuczynić za nie Ojcu i przywrócić nam podobieństwo Boże, abyśmy stali się umiłowanymi dziećmi Ojca. Przez chrzest chrześcijanin zostaje sakramentalnie upodobniony do Chrystusa.

Serce Jezusa, w którym sobie Ojciec bardzo upodobał,
Serce Jezusa, z którego pełni wszyscyśmy otrzymali – zmiłuj się nad nami!

II. Cud w Kanie Galilejskiej

Szczęście królestwa Mesjańskiego, życie w niebie, w Biblii często porównywane jest do uczty. Wesele w Kanie jest właśnie symbolem królestwa Bożego, w którym Jezus poi wybranych winem swego życia. To życie łaski wyprasza nam Matka Najświętsza. To Ona, Wszechmoc Błagająca, Matka Miłosierdzia, przyspiesza przyjście królestwa Miłości. Maryja wie, że ma władzę nad Sercem Jezusa, i nie wątpi, słysząc pozorną odmowę, lecz mówi do sług: Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie (J 2, 5b).

Serce Maryi, z Sercem Jezusa najściślej zjednoczone, módl się za nami!

III. Głoszenie królestwa Bożego

Na kartach Ewangelii możemy znaleźć ponad 90 nauk Chrystusa o królestwie Bożym. Jakie jest to królestwo? Nie takie jak ziemskie państwa. To królestwo miłości, prawdy, sprawiedliwości i pokoju. Jezus nie panuje tak jak ziemscy władcy, lecz miłością zdobywa dusze. Ukazuje nam słowem i czynem, jak nas kocha. Mówi o radości z odnalezienia zagubionej owcy, przebacza jawnogrzesznicy, wzrusza się ludzkim cierpieniem, uzdrawiając i wskrzeszając. Jak miłosierny Samarytanin pochyla się nad nędzą fizyczną i duchową człowieka. Zaprasza wszystkich, aby weszli do Jego Królestwa, którego zalążkiem jest Kościół.

Serce Jezusa, dobroci i miłości pełne, zmiłuj się nad nami!

IV. Przemienienie na górze Tabor

Na górze Tabor Chrystus ukazał przez chwilę swoją Boską chwałę. Trzej Apostołowie kontemplowali ją i chcieli pozostać tam na zawsze. Najświętsze Serce Jezusa, w którym mieszka cała pełnia Bóstwa, daj duszom poznać swoją chwałę! Daj mi się poznać!

Niektórzy święci mieli tę łaskę (Św. Gertruda, Św. Małgorzata, Św. Faustyna). Nam Chrystus zostawił wizerunek swego Serca otoczonego światłem, płonącego ogniem miłości… Przez ten znak porusza zatwardziałe dusze. Dlatego chce, aby ci, którzy kochają i czczą Jezusa, umieszczali w swoich domach i miejscach publicznych obraz Jego Najświętszego Serca.

V. Ustanowienie Eucharystii

Gorąco pragnąłem spożyć tę Paschę z wami… (Łk 22, 15).

W czasie Ostatniej Wieczerzy Jezus odsłania uczucia swego Najświętszego Serca. Przez słowa i czyny ukazuje nieskończone pragnienie obdarowania człowieka swym życiem. Najpierw uniża się i jak sługa umywa uczniom nogi. Potem daje nowe przykazanie: abyśmy się wzajemnie miłowali, tak jak On nas umiłował (por. J 13, 34).

Aż w końcu daje nam samego siebie w Eucharystii!

Jakie tajemnice skrywa Eucharystia?

Eucharystyczne Serce Jezusa, daj nam siebie poznać! Udziel nam takiej łaski, jaką otrzymał Twój umiłowany uczeń, gdy spoczywał na Twym Sercu.

TAJEMNICE BOLESNE

Zadośćuczynienie Najświętszemu Sercu Jezusa

I. Modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu

Serce Jezusa dla nieprawości naszych starte…

Wielkość cierpień Najświętszego Serca Zbawiciela w Ogrójcu poznajemy po krwawym pocie na Jego ciele. Widział wszystkie grzechy od początku do końca świata i wziął je na siebie, aby zadośćuczynić Ojcu za nie, a nas odkupić. Widział też niewdzięczność ludzi, wzgardę dla swej miłości, zatracenie wielu…

Prosił uczniów, aby Mu towarzyszyli w modlitwie. Lecz oni spali… Samotnie konające Serce Boga-Człowieka czeka także na nas w każdy czwartek w godzinach Jego męki w Ogrójcu. Czy mam współczucie dla Zbawiciela? Czy podejmę adorację w intencji wynagrodzenia za moje grzechy, obojętność…?

II. Biczowanie Pana Jezusa

Serce Jezusa, krwawa ofiaro grzeszników…

Zbawiciel dobrowolnie przyjmuje mękę biczowania, aby własną Krwią zadośćuczynić Ojcu za grzechy nieczystości, za straszliwe zbrodnie dzieciobójstwa…

Oczekuje od nas skruchy, pokuty, zadośćuczynienia… Niech Ofiara Chrystusa nie będzie daremna, lecz wyda owoce nawrócenia. Zostaliście wykupieni nie czymś przemijającym, srebrem lub złotem, ale drogocenną krwią Chrystusa (1 P 1, 18-19). Za wielką cenę zostaliście nabyci. Chwalcie więc Boga w waszym ciele! (1 Kor 6, 20).

Serce Jezusa, przebłaganie za grzechy nasze, zmiłuj się nad nami!

III. Cierniem ukoronowanie

Jezus wyśmiany jako Król.

Co czuł Zbawiciel, gdy stworzenie pluło Mu w twarz, naigrawało się z Niego? Ciernie wbijano nie tylko w Najświętszą Głowę, ale też w Serce Pana…

Teraz pragnie On zadośćuczynienia za tak wielkie upokorzenie – przez publiczny hołd, przez uznanie Go za Pana i Króla. Taki akt, zwany intronizacją, wiąże się z zobowiązaniem do odważnego świadectwa i kierowania się prawem miłości we wszystkich dziedzinach życia.

IV. Dźwiganie krzyża

Rozważmy zjednoczenie Najświętszego Serca Jezusa z Sercem Jego Matki – w bólu, miłości, posłuszeństwie woli Ojca, którą jest zbawienie ludzi przez Krzyż.

Jezus chce, aby Bolesne i Niepokalane Serce Maryi było czczone razem z Jego Sercem (dowiadujemy się tego z objawień fatimskich). Serce Najświętszej Matki, przebite mieczem boleści w czasie męki Syna, jest wciąż ranione cierniami niewdzięczności, lekceważenia, a nawet zniewagami. Jezus żąda wynagrodzenia. Oddajmy Jej swoje serca. Serce zwrócone ku sobie to niebezpieczna postawa. Kto jest Maryi i z Maryją, jak Jan, ten wytrwa z Panem na drodze krzyżowej i pozostanie Mu wierny do końca.

V. Śmierć Pana Jezusa na krzyżu

W tajemnicy ukrzyżowania najpełniej ukazuje się miłość Zbawiciela do Ojca i do ludzi. Każde słowo wypowiedziane z krzyża daje nam poznać uczucia Najświętszego Serca:

Jego pragnienie zbawienia dusz, gdy woła: Pragnę! (J 19, 28).

Jego miłosierdzie wobec oprawców zadających Mu okrutne cierpienia, gdy modli się: Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią (Łk 23, 34).

Jego miłość do pokutujących grzeszników, gdy obiecuje łotrowi: Dziś będziesz ze Mną w raju (Łk 23, 43).

Jego miłość do Kościoła i wybranych, gdy daje swoją Matkę.

Jego opuszczenie, aby przywrócić ludziom dziecięctwo Boże, gdy wypowiada bolesną skargę: Boże mój, Boże mój, czemuś Mnie opuścił (Mk 15, 34).

Patrzmy na konające Serce Jezusa, a potem przebite włócznią, z którego płynie Krew i Woda.

Słońce nie mogło znieść cierpienia Syna Bożego i zaćmiło się… Skała pękła… A czy serce człowieka skruszało? Setnik upadł na kolana, żołnierz przejrzał – a ja?

TAJEMNICE CHWALEBNE

Przyjdź królestwo Twoje!

I. Zmartwychwstanie Pana Jezusa

Uradowali się uczniowie, ujrzawszy Pana (J 20, 20b). Zmartwychwstały Chrystus ukazał im swoje chwalebne rany, promieniejące światłem łaski, i Serce, z którego tryskają strumienie miłosierdzia. Nie wypominał im, że Go opuścili w czasie Męki, lecz obdarował nowym życiem. Nastało królestwo łaski. Jezus dał Apostołom władzę odpuszczania grzechów. Przed nami także stoją otworem bramy królestwa Bożego. Możemy do niego wejść przez sakramenty. Jeśli chcielibyśmy tak jak Tomasz zobaczyć i dotknąć rany Serca Jezusa, pomyślmy, że błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli (J 20, 29b).

Serce Jezusa, życie i zmartwychwstanie nasze, bądź uwielbione!

II. Wniebowstąpienie Pana Jezusa

Pan Jezus wstąpił do nieba, aby przygotować nam miejsce. Jesteśmy Mistycznym Ciałem Chrystusa, świątynią, która jest budowana z żywych kamieni. Każdy ma swoje miejsce w Jego królestwie, ale jest też zespolony z innymi w Panu. Przez zjednoczenie z Nim odzwierciedla cząstkę Jego doskonałości. Ojciec widzi w nas swego Syna i ma w nas upodobanie. Miłuje Go w każdym z nas. Chrystus jedna wszystko – to, co w niebie, i to, co na ziemi.

Módlmy się: Przyjdź Królestwo Twoje i budujmy je już tu na ziemi przez pełnienie woli Bożej.

III. Zesłanie Ducha Świętego

Duch Święty was wszystkiego nauczy (J 14, 26).

Duch Święty przenika głębokości Boga samego. Może nam dać poznać miłość Chrystusa, przewyższającą wszelką wiedzę, abyśmy zostali napełnieni całą Pełnią Boga (por. Ef 3, 18-19).

Po zesłaniu Ducha Świętego to, co było niezrozumiałe w nauce Chrystusa, stało się jasne. Słabość natury i bojaźń ustąpiła miejsca mocy i męstwu. Duch Święty zjednoczył uczniów. Stali się jednym ciałem i jednym duchem. Poganie mówili: „Patrzcie, jak oni się miłują”. To nowe życie pociągało. Rósł Kościół, Królestwo Boże na ziemi. Nic nie zdołało odłączyć pierwszych uczniów od miłości Boga, która była rozlana w ich sercach przez Ducha Świętego – ani okrutne prześladowania, ani pokusy pogańskiego świata.

Duchu Święty, przyjdź i odnów swój Kościół! Niech miłość Serca Jezusowego zjednoczy nas na nowo! Niech Bóg zakróluje w naszych rodzinach, miejscach pracy, edukacji, polityce, we wszystkich dziedzinach życia!

IV. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Ta, która jest pełna łaski, Niepokalana, Matka Chrystusa, wierna Służebnica od Nazaretu po Golgotę, została zabrana z duszą i ciałem do nieba. Radują się Jej pięknem aniołowie, ludzie pokładają w Niej nadzieję, szatani drżą z przerażenia na dźwięk Jej Imienia. Pełna chwały Córka Ojca, Matka Syna i Oblubienica Ducha Świętego nie zapomina o swych cierpiących dzieciach, pielgrzymujących wśród niebezpieczeństw do niebieskiej ojczyzny.

V. Ukoronowanie Najświętszej Maryi Panny

Wspaniałe wizje królowania Jezusa Chrystusa opisane w Apokalipsie św. Jana dają nam zaledwie niejasne pojęcie o Jego majestacie i chwale. Rzeczywistość ukazaną w symbolach poznamy w pełni dopiero wtedy, gdy ujrzymy Chrystusa przychodzącego powtórnie. Pierwsze Jego przyjście było ukryte, drugie będzie chwalebne.

Teraz przychodzi do nas jako Król Miłosierdzia, potem Sędzia sprawiedliwy.

Chrystus daje wiernej Matce uczestniczyć w swej władzy królewskiej. Nazywamy Ją Matką miłosierdzia, Pośredniczką łask. Uciekajmy się do Niej, abyśmy mogli stanowić część Jej korony i usłyszeć z ust Jej Syna: Pójdźcie, błogosławieni u Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane dla was od założenia świata! (Mt 25, 34).

Ewa Hanter


Rozważania Różańcowe na motywach Akatystu i Litanii Loretańskiej


TAJEMNICE RADOSNE

I. Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie

Witaj, wtajemniczona w niewymowną radę,
pełna wiary w sprawy milczenia godne,
która dziewiczość łączysz z macierzyństwem,
drabino, po której sam Bóg z nieba zstąpił,
Ty, co ogarniasz Nieogarnionego.
Święta Boża Rodzicielko, Panno roztropna,
Matko dziewicza, Święta Maryjo – módl się za nami.

II. Nawiedzenie Św. Elżbiety

Witaj, która od łez uwalniasz Ewę,
bo dźwigasz Tego, co wszystkie dźwiga rzeczy,
boś w łonie nosiła zbłąkanych Przewodnika,
szafarko wszech dobrodziejstw Bożych.
Panno łaskawa, Panno czcigodna, Przyczyno naszej
radości, Święta Maryjo – módl się za nami.

III. Narodzenie Pana Jezusa

Witaj, gwiazdo Słońce nam ukazująca,
łono Boskiego wcielenia,
przez którą Stwórca dzieckiem się staje,
boś porodziła Wybawiciela pojmanych,
która nam rodzisz Rodziciela życia.
Matko Chrystusowa, Matko Zbawiciela,
Święta Maryjo – módl się za nami.

IV. Ofiarowanie Pana Jezusa

Witaj, ukazująca Chrystusa – Pana, ludzi Przyjaciela,
tronie najświętszy Tego, co jest nad Cheruby,
święta ponad święte świętych,
błyskawico dusze oświecająca,
przewodniczko wierzących po drodze mądrości.
Różo Duchowna, Królowo Dziewic, Królowo Patriarchów,
Święta Maryjo – módl się za nami.

V. Odnalezienie Pana Jezusa w świątyni

Witaj, która mędrcom wytykasz niemądrość,
bo przemądrzali badacze stali się głupcami,
któraś śmiertelnych śmiałym przystępem do Boga,
bo duszom przystań spokojną sposobisz,
pełnio wszystkiego, co o Nim jest prawdą.
Wieżo z kości słoniowej, Pocieszycielko strapionych, Stolico mądrości, Święta Maryjo – módl się za nami.

TAJEMNICE ŚWIATŁA

I. Chrzest Pana Jezusa w Jordanie

Witaj, przez którą przestępstwo się gładzi,
przez którą raj nam się otwiera,
która odradzasz tych, co w grzechu są poczęci,
przebaczenie niosąca dla wielu grzeszników.
Gwiazdo zaranna, Matko Kościoła, Królowo bez zmazy pierworodnej poczęta, Święta Maryjo – módl się za nami.

II. Cud w Kanie Galilejskiej

Witaj, przez którą jaśnieje radość,
któraś przedsmakiem cudów Chrystusowych,
miłości wszelkie przewyższająca pragnienie,
weselna dusz świętych przyjaciółko,
alkowo przeczystych zaślubin.
Wspomożenie wiernych, Matko łaski Bożej, Królowo rodzin, Święta Maryjo – módl się za nami.

III. Głoszenie królestwa Bożego

Witaj, która wierzącym rozjaśniasz umysły,
nowino sprzeciw budząca niewiernych,
która przekraczasz wiedzę wszystkich mędrców,
która uczonym wykazujesz nieuctwo,
bo sieci Rybakom napełniasz.
Królowo Proroków, Matko dobrej rady,
Święta Maryjo – módl się za nami.

IV. Przemienienie na górze Tabor

Witaj, bo nam wysyłasz Światło jaśniejące,
ukazująca nam życie anielskie,
któraś nikomu nie wyjawiła swej tajemnicy,
która nas chwałą przyodziewasz,
osłono nad światem szersza niźli chmura.
Bramo niebieska, Zwierciadło sprawiedliwości,
Święta Maryjo – módl się za nami.

V. Ustanowienie Eucharystii

Witaj, stole pełny bogactw pojednania,
bo nam gotujesz łąkę słodkich rozkoszy,
Służebnico Świętego Pokarmu,
życie mistycznej i radosnej uczty,
miodem i mlekiem płynąca.
Arko przymierza, Uzdrowienie chorych,
Matko najczystsza, Święta Maryjo – módl się za nami.

TAJEMNICE BOLESNE

I. Modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu

Witaj, modlitwy kadzidło pachnące,
porcie płynących przez życie,
morze, w którym faraon utonął duchowy,
obrono od wilków niewidzialnych.
Królowo Różańca świętego, Panno wierna,
Święta Maryjo – módl się za nami.

II. Biczowanie Pana Jezusa

Witaj, o wzniosła kolumno dziewictwa,
odpędzająca tego, co dusze uwodzi,
lekarstwo dla ciała mojego,
rano bolesna zadana demonom.
Królowo Męczenników, Matko przedziwna,
Święta Maryjo – módl się za nami.

III. Cierniem ukoronowanie

Witaj, czcigodny diademie królów bogobojnych,
korono wstrzemięźliwości,
niezwyciężone męstwo zwycięstwa wieniec noszących,
duszy mojej ocalenie.
Matko nienaruszona, Wieżo Dawidowa,
Święta Maryjo – módl się za nami.

IV. Dźwiganie krzyża

Witaj, która Adama podnosisz z upadku,
która ludzi prostujesz ku górze,
drzewo o słodkim Owocu, pokarmie wierzących,
słupie ognisty, wiodący przez ciemność.
Matko najmilsza, Panno można,
Święta Maryjo – módl się za nami.

V. Śmierć Pana Jezusa na krzyżu

Witaj, Matko Gwiazdy niezachodzącej,
szato dojrzałości ogołoconych z prawa do mówienia,
niewyczerpana życia skarbnico,
nadziejo szczęśliwej wieczności.
Matko Stworzyciela, Ucieczko grzesznych,
Święta Maryjo – módl się za nami.

TAJEMNICE CHWALEBNE

I. Zmartwychwstanie Pana Jezusa

Witaj, przez którą tyran nieludzki wygnany ze swojego władztwa, która piekło ogałacasz,
bo z ziemią śpiewają radosne niebiosa,
bo z niebem pląsa szczęśliwa ziemia.
Przybytku chwalebny, Królowo Aniołów,
Święta Maryjo – módl się za nami.

II. Wniebowstąpienie Pana Jezusa

Witaj, matko Baranka i Pasterza,
podporo wiary naszej mocna,
o wysokości, pojęciom ludzkim niedostępna,
woni, dobry zapachu Chrystusa,
bramo wzniosłej tajemnicy.
Przybytku sławny pobożności, Królowo Wyznawców,
Święta Maryjo – módl się za nami.

III. Zesłanie Ducha Świętego

Witaj, Ty apostołów niemilknące usta,
radości wszech ludzkich pokoleń,
kluczu królestwa Chrystusa,
przez którą stworzenie się odnawia,
pierwszy owocu odrodzenia w Duchu.
Przybytku Ducha Świętego, Królowo Apostołów,
Domie złoty, Święta Maryjo – módl się za nami.

IV. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Witaj, prawzorze jasny naszego zmartwychwstania,
moście wiodący z ziemi ku niebiosom,
bramy raju nam otwierająca,
kwiecie nigdy nie więdnący,
zaślubiająca dusze wierne Panu.
Królowo wniebowzięta, Panno wsławiona, Matko
nieskalana, Święta Maryjo – módl się za nami.

V. Ukoronowanie Najświętszej Maryi Panny

Witaj, cudzie, o którym słów brak jest aniołom,
dobroci Boża śmiertelnym życzliwa,
zagrodo duchowych owieczek,
listowie, w którego obfitym cieniu wielu się ukrywa,
Ty, która wznosisz pomniki zwycięstwa.
Królowo wszystkich Świętych, Królowo pokoju,
Królowo Polski,Święta Maryjo – módl się za nami.

Różaniec ze Świętymi Patronkami Europy


Tajemnice Radosne (Rozważane ze Świętą Brygidą Szwedzką)

I. Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie

Matka Boża do Św. Brygidy: – Mój płaszcz to moja pokora. Gardzą nią ci, którzy kochają świat. Uważają ją za szaleństwo, bo cóż bardziej godnego wzgardy niż być nazywaną kimś śmiesznym, nie gniewać się i nie odpowiadać na pomówienia? Cóż wydaje się być bardziej żałosne niż rezygnacja ze wszystkiego i doświadczanie braków we wszystkim? Cóż może być trudniejszego dla dzieci tego świata niż niezwrócenie uwagi na drobną niesprawiedliwość, niż uważanie się za mniejszą i bardziej niegodną od innych?… Zaprawdę rozważanie mojej pokory jest jak dobry płaszcz, który ogrzewa tych, którzy go noszą nie tylko w myślach, ale także w czynach.

II. Nawiedzenie Św. Elżbiety

Słyszę mych przyjaciół, którzy przebywają na ziemi i codziennie zanoszą do mnie łzy i wzdychania. Widzę ich pracę i trud. Dlatego będę ich szukać… Jestem matką wszystkich grzeszników, którzy chcą się poprawić i mają wolę, by więcej nie grzeszyć przeciw Bogu. Tak, grzeszników chcę wziąć w obronę jak matka pełna miłości, która widzi swego nagiego syna napastowanego ostrym mieczem przez nieprzyjaciół. Czyż taka matka dzielnie nie przeciwstawi się niebezpieczeństwom, aby uwolnić syna i wydrzeć go z rąk nieprzyjaciół, i nie zatrzyma go z radością w swoim łonie? Tak i ja postępuję i tak będę czynić wobec wszystkich grzeszników.

III. Narodzenie Pana Jezusa

Ja jestem Maryja, która porodziła prawdziwego Boga i prawdziwego Człowieka, Syna Bożego… Jeśli pragniesz miłować mego Syna bardziej niż wszystko inne, powinnaś iść za słowami, które On sam wypowiedział: „Sprzedaj wszystko, co posiadasz, i rozdaj ubogim, a potem chodź za Mną”… Sprzedał wszystko ten, kto nie pragnie mieć więcej, niż wymaga umiarkowane utrzymanie własnego ciała, a wszystko inne rozdaje ubogim.

IV. Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni

Cierpliwość to coś więcej niż zdobywanie miast, gdyż w tej cnocie człowiek pokonuje siebie samego, a jest to rzecz najtrudniejsza… Kiedy będziecie mieli to nieszczęście spotkać jakichś niecierpliwych, powinniście z Bożą pomocą strzec swego języka, abyście ze względu na słowa pełne zniecierpliwienia nie zniszczyli dobra już rozpoczętego, ale abyście na tyle, na ile jest to słuszne i sprawiedliwe, sprawiali wrażenie, jakbyście niczego nie słyszeli; gdyż ci, którzy chcą, znajdą okazję, aby we właściwych słowach wyrazić to, co mają w sercu.

V. Znalezienie Pana Jezusa

Mądrość duchowa polega na powierzeniu swej woli Bogu i tęsknocie całym pragnieniem i czynami za tym, co niebieskie. Ta mądrość wiedzie ku szczęśliwemu życiu… Szukaj więc, córko moja, mądrości u tego, kto mądry, czyli u mojego Syna. On jest niezawodnie Mądrością, z której pochodzi wszelka mądrość… Wołam do ciebie jak matka do swego dziecka: miłuj taką mądrość, która wewnątrz jest jak złoto, ale na zewnątrz godna pogardy, wewnątrz płonie miłością, ale zewnętrznie jest trudna, choć brzemienna w czynach. Jeśli będzie cię smucić twe brzemię, to Pocieszycielem będzie ci Duch Boży.

Tajemnice Światła (Rozważane ze Świętą Teresą Benedyktą od Krzyża)

I. Chrzest Pana Jezusa w Jordanie

W chrzcie i sakramencie pokuty krew Chrystusowa oczyszcza nas z grzechu, otwiera nam oczy na wieczne Światło, uszy na przyjęcie słowa Bożego i wargi do modlitwy: uwielbienia, skruchy, prośby i dziękczynienia – będącej po prostu różną formą czci stworzenia dla wszechmocnego i najlepszego Boga.

Człowiek powołany jest do tego, by żyć w swej głębi, by siebie samego tak wziąć w swe ręce, jak to tylko jest możliwe.

II. Objawienie się Pana Jezusa na weselu w Kanie Galilejskiej

Boże życie jest miłością, przelewającą się, przebogatą, ofiarującą się darmo miłością: miłością, która miłosiernie pochyla się nad każdą potrzebującą istotą; miłością, która leczy wszystko, co chore, a martwe powołuje do życia; miłością, która strzeże i ochrania, karmi, uczy i kształci; miłością, która płacze z płaczącymi i cieszy się z cieszącymi; miłością, która posługuje każdej istocie, by stała się tym, do czego powołał ją Ojciec; jednym słowem – miłością Bożego Serca.

III. Głoszenie królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia

Kto się bez reszty oddaje Panu, tego On obiera za narzędzie do budowania swego królestwa. Bezgraniczne, miłosne oddanie się Bogu i wzajemne oddanie się Boga, pełne i trwałe zjednoczenie to najwyższe, dostępne dla duszy wzniesienie serca i zarazem najwyższy stopień modlitwy. Osiągnąć go – to być prawdziwie sercem Kościoła, mieć w sobie arcykapłańską miłość Chrystusa.

IV. Przemienienie na górze Tabor

Trzeba stworzyć w naszym życiu miejsce dla Zbawiciela, aby je mógł przekształcić w swoje… Odkrywamy wtedy, że ta zmiana nie przychodzi nam łatwo. Czujemy się z tego powodu coraz bardziej maluczcy, pokorni, cierpliwi i pobłażliwi dla źdźbła w oku bliźniego, wiedząc, jak trudno nam się uporać z belką we własnym oku. W końcu uczymy się znosić nawet samych siebie w nieubłaganym świetle obecności Bożej, a także zdawać się całkowicie na Boże Miłosierdzie, ponieważ ono tylko nas zna i zna nasze siły.

V. Ustanowienie Eucharystii

Stworzyć w naszym życiu miejsce eucharystycznemu Zbawicielowi, by mógł zmienić nasze życie w swe życie – czy to zbyt wygórowane żądanie?… Człowiek staje się coraz bardziej wyczulony na to, co Mu się podoba, a co nie. Jeśli wcześniej byliśmy z siebie z grubsza zadowoleni, to teraz poczujemy się inaczej. Wiele rzeczy wyda się nam dojrzałymi do zmiany, a co może być zmienione, zmienionym zostanie. Przy okazji odkryjemy niejedno, czego nie będziemy już mogli uznać za piękne i dobre, a czego jednak nie będziemy władni zmienić. Wtedy człowiek staje się powoli mały i pokorny.

Tajemnice Bolesne (Rozważane ze Świętą Teresą Benedyktą od Krzyża)

I. Modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu

„Bądź wola Twoja” – musi… określać przebieg dnia od świtu do nocy, przebieg roku i całe życie. Wtedy stanie się też jedyną troską chrześcijanina. Wszystkie inne troski Pan weźmie na siebie… Kto przylgnął do Chrystusa, przetrwa nawet noc subiektywnego oddalenia od Boga, noc strasznego opuszczenia. Może dzięki jego cierpieniu Opatrzność Boża zechce wyzwolić kogoś, kto jest rzeczywiście spętany grzechem. A więc nawet wtedy, w najciemniejszej nocy – bądź wola Twoja.

II. Biczowanie Pana Jezusa

Nie sądźmy, abyśmy nie byli sądzeni! Nas wszystkich myli zewnętrzna postać rzeczy… Jedynie Stwórca zna istotę rzeczy! To, czego dowiemy się o nas, również o naszych błędach i naszym przemijaniu, jest tylko naświetloną powierzchnią. Głębia, z której pochodzą, jest w dużej mierze i przed nami zakryta. Bóg ją zna i może ją oczyścić.

III. Cierniem ukoronowanie Pana Jezusa

Jezus stał się człowiekiem, aby być dla nas drogą. Co więc należy czynić? Ze wszystkich sił opróżniać siebie: umartwiać zmysły, pamięć uwalniać od obrazów tego świata i poprzez nadzieję kierować ją ku niebu; umysł… skierować do Boga w prostym spojrzeniu; wolę w miłości poddać woli Bożej. Łatwo się to mówi, ale pracą całego życia nie osiągnęłoby się celu, gdyby Bóg nie uczynił rzeczy najbardziej istotnej. Musimy jednakże ufać, że nie odmówi swej łaski, gdy wiernie uczynimy „to trochę”, co możemy. A „to trochę”, biorąc bezwzględnie, znaczy dla nas bardzo wiele.

IV. Droga krzyżowa Pana Jezusa

Krzyż wewnętrzny czy zewnętrzny, który sam Bóg nam nakłada, zawsze jest skuteczniejszy niż umartwienia według naszego własnego wyboru. Droga Zbawiciela była od początku do końca drogą krzyżową. Przekreślić siebie, zatopić się w życiu i cierpieniach Chrystusa. Najbardziej skutecznym środkiem pomocy Kościołowi jest odnowa prawdziwego życia wewnętrznego.

V. Śmierć Pana Jezusa na krzyżu

Wszystkie cierpienia zewnętrzne są niczym w porównaniu z ciemną nocą duchową, gdy gaśnie Boskie światło i milknie głos Pana. Bóg jest w tym doświadczeniu blisko, lecz ukrywa się i milczy. Dlaczego? Są to największe Boże tajemnice… Bóg stał się człowiekiem, aby nas uczynić uczestnikami swego życia. Ciemna noc duszy rozpoczyna to uczestnictwo już na ziemi i chce doprowadzić do jego pełni… Chrystus jest Bogiem i człowiekiem; ten więc, kto chce żyć z Nim, musi uczestniczyć zarówno w Jego Boskim, jak i ludzkim życiu… Pozwól mi żyć i umierać w Twojej miłości.

Tajemnice Chwalebne (Rozważane ze Świętą Teresą Benedyktą od Krzyża)

I. Zmartwychwstanie Pana Jezusa

W męce i śmierci Chrystusa ogień pochłonął nasze grzechy. Kiedy w to wierzymy, kiedy w płynącym z wiary oddaniu przyjmujemy całego Chrystusa, to znaczy, że obieramy drogę naśladowania Go i tą drogą kroczymy, wówczas poprowadzi On nas przez swe cierpienie i krzyż do chwalebnego zmartwychwstania. Tego właśnie doświadcza się w kontemplacji: przejścia przez ogień ekspiacyjny do szczęśliwego zjednoczenia w miłości. A to wyjaśnia podwójny charakter kontemplacji: jest śmiercią i zmartwychwstaniem. Po ciemnej nocy jaśnieje żywy płomień miłości.

II. Wniebowstąpienie Pana Jezusa

Pamiętaj, że nie żyjemy tu po to, aby mieć niebo na ziemi. Myślę, że gdybyś wiedziała więcej o tym, ilu dziś ludzi pogrąża się w rozpaczy, tęskniłabyś raczej do tego, aby im odjąć trochę z nadmiaru ich bied i cierpienia…

Czerpmy ze źródeł zbawienia dla siebie i dla całego ginącego świata. Udziel nam, Panie, łaski, abyśmy czystym sercem mogli powtórzyć słowa Oblubienicy: – Przyjdź! Przyjdź, Panie Jezu! – Zaiste, przyjdę niebawem! (por. Ap 22, 17. 20).

III. Zesłanie Ducha Świętego

Pomoc Ducha Świętego potrzebna jest nie tylko w pracy, lecz również w przezwyciężaniu nowych trudności, które mogą tu łatwo powstać. Żadne dzieło duchowe nie rodzi się bez cierpienia. Praca wciąga i pochłania całego człowieka, a temu przecież nie wolno się poddać. Dobrze jest, że plan dnia i codzienne obowiązki stawiają tamę takiemu oddaniu się na pożarcie. Nie osiągnie się jednak równowagi, jeśli nie będzie się nad tym czuwać… Trzeba usilnie błagać Ducha Świętego, aby wszystkim kierował.

IV. Wniebowzięcie Matki Bożej

Na choroby naszego czasu – rozdarcia wewnętrzne, brak zdrowych zasad i przekonań, bezustanny pośpiech, wysiłek zagłuszania niedosytu wewnętrznego i niezadowolenia – lekarstwem są ludzie, którzy stoją mocno przy Maryi, opierając się na fundamencie wieczności, i nie dają się zachwiać w swoich poglądach i działaniu przez zmienne i modne opinie, teorie, błędy.

V. Ukoronowanie Matki Bożej

Tajemnicza zapowiedź zwycięskiej walki kobiety z wężem i jej wypełnienie się w zwycięstwie, jakie odniosła Królowa wszystkich kobiet w imię całej ludzkości, tłumaczy może ową szczególną wrażliwość kobiecej natury na dobro moralne i wstręt do tego, co niskie i pospolite… Łączy się z tym także jej uwrażliwienie na sprawy Boże, na osobisty kontakt z Panem, tęsknota i gotowość, by dać się całkowicie wypełnić przez Jego miłość i pozwolić Mu sobą pokierować… W osobie Maryi powołał Pan kobiety wszystkich czasów do najbardziej intymnego zjednoczenia ze sobą.