Różaniec w innych wspólnotach chrześcijańskich

Różaniec jako jedna z form modlitwy do niedawna był kojarzony z katolicyzmem. Jako modlitwa zastrzeżona tylko dla katolików. Niestety jest to mylne stwierdzenie. Od kilkudziesięciu lat bowiem jest on przyjmowany i praktykowany przez niektóre kościoły chrześcijańskie przede wszystkim w tradycji protestanckiej.

Ta forma uwielbiania Boga występuje m.in. w Kościele Anglikańskim i niektórych Kościołach Luterańskich, a także w Kościołach tradycji wschodniej. Zapewne tutaj następuje pewne zdziwienie. Jak to protestanci modlą się na różańcu? To zdziwienie jest uzasadnione. Albowiem Reformacja odrzucała tę popularną formę modlitwy, jaką wówczas był różaniec, ale tylko dlatego, że dostrzegali w nim bezmyślne powtarzanie „zdrowasiek” i zbytnie skoncentrowanie się na osobie Maryi. Tymczasem modlitwa ta powinna się skupiać na Imieniu Jezus. A więc winna być, jak uczy sługa boży Jan Paweł II, aby z Maryją kontemplować Oblicze Chrystusa. To świadczy o tym, że Ojcowie Reformacji nie mieli zarzutów co do aspektu maryjnego tej modlitwy, ale do wypaczeń, jakie występowały przy tej modlitwie. (Na tę sprawę zwracał uwagę m.in. Paweł VI i Jan Paweł II).

Ruch ekumeniczny zainicjowany przez braci Protestantów sprawił, że chrześcijanie różnych tradycji zaczęli poznawać swoje duchowości i doktryny, stopniowo zaczął ulegać zmianie stosunek ewangelików do modlitwy różańcowej.

W tej zmianie nastawienia do modlitwy różańcowej przodują Anglikanie. To oni już w połowie XX w., wzorując się na katolickich klasztorach zaczęli praktykować modlitwę różańcową. Anglikański różaniec składa się z następujących modlitw: Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo – z tym, że zamiast drugiej części pozdrowienia anielskiego św. Maryjo, Matko Boża…., jest następujące wezwanie: „Synu Maryi, Synu Żyjącego Boga, chroń nas teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen ”. Anglikańska koronka różańcowa zbudowana jest z 33 ziaren nawiązując w ten sposób do wieku Chrystusa.

Bardzo zbliżony w swej formie do różańca katolickiego jest różaniec praktykowany przez staroluteran amerykańskich. Ta wspólnota chrześcijan używa katolickich koronek odmawiając na nich Credo, Ojcze nasz, trzy razy Modlitwę Jezusową, a na medaliku Zdrowaś Maryjo, ale pierwszą biblijną część. Następnie odmawiają modlitwę Jezusową, a więc: „Panie Jezu Chryste, Synu Boży zmiłuj się nade mną grzesznym”.

W Kościele Wschodnim chrześcijanie również używają sznurów modlitewnych, na których modląc się odmawiają wspomnianą już wyżej modlitwę Jezusową. Bracia Prawosławni używają różańca określanego terminem „czotka”.

Ks. Krzysztof Wojtynia FDP